Druk nr 14

Warszawa, dnia 20 listopada 1997 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 65 ust. 1 Regulaminu Senatu Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich wnosi projekt uchwały w sprawie trybu powoływania i odwoływania członków Rady Polityki Pieniężnej.

Jednocześnie informuję, że w dalszych pracach nad tym projektem uchwały komisję reprezentować będzie senator Zbyszko Piwoński.

W załączeniu przekazuję projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

Przewodniczący Komisji
Regulaminowej i Spraw Senatorskich
(-) Ireneusz Zarzycki


Projekt

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie trybu powoływania i odwoływania członków

Rady Polityki Pieniężnej

Na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2, ust. 5 i ust. 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.
o Narodowym Banku Polskim (Dz.U. Nr 140, poz. 938) uchwala się co następuje:

Art. 1.

1. Prawo zgłaszania kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej, zwanej dalej Radą, przysługuje grupie co najmniej 7 senatorów.

2. Senator może udzielić poparcia co najwyżej 3 kandydatom.

3. Zgłoszenie składa się na piśmie wraz ze zgodą kandydata na kandydowanie oraz uzasadnieniem uwzględniającym kryteria wynikające z ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Art. 2.

1. Zgłoszenie, o którym mowa w art. 1 ust. 3, składa się do Komisji Gospodarki Narodowej w terminie:

1) 21 dni przed upływem kadencji członków Rady,

2) 14 dni od dnia wygaśnięcia mandatu członka Rady w trakcie kadencji.

2. Komisja przedstawia Senatowi sprawozdanie zawierające listę prawidłowo zgłoszonych
kandydatów wraz z opinią sformułowaną w oparciu o przeprowadzone przesłuchania kandydatów.

Art. 3.

Senat może wezwać kandydatów na członków Rady do złożenia wyjaśnień i udzielenia odpowiedzi na pytania senatorów.

Art. 4.

  1. Senat podejmuje uchwałę o powołaniu członków Rady bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
  2. Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, przeprowadza się kolejne tury głosowania z wyłączeniem kandydata, który w danej turze uzyskał najmniejszą liczbę głosów. Przy równej liczbie głosów o wyłączeniu decyduje losowanie.
  3. Jeżeli w głosowaniu nie dokonano powołania wymaganej liczby członków Rady, senatorom przysługuje prawo ponownego zgłaszania kandydatów w terminie 7 dni od daty głosowania. Art. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 5.

  1. Senat może odwołać członka Rady wyłącznie w przypadkach, o których mowa w art. 13
    ust. 5 pkt 1-3 i art. 14 ust. 2 ustawy o
    Narodowym Banku Polskim.
  2. Uchwałę o odwołaniu członka Rady Senat podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
  3. W przypadku wygaśnięcia mandatu z powodu odwołania członka Rady albo jego śmierci Senat powołuje nowego członka Rady na okres do końca kadencji, na którą powołany był członek Rady, którego mandat wygasł. Do zasad zgłaszania kandydatów art. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.

Art. 6.

Do zasad zgłaszania kandydatów na członków pierwszej kadencji Rady stosuje się art. 1 i art. 2 ust. 2. Zgłoszenia składa się do Komisji Gospodarki Narodowej w terminie 21 dni od dnia podjęcia uchwały.

Art. 7.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1998 r., z tym, że art. 6 wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały.


UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 227 ust. 5 Konstytucji, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2, ust. 5 i ust. 7 ustawy o Narodowym Banku Polskim z dn. 29 sierpnia 1997 r. (Dz.U. Nr 140, poz. 938), wchodzącej w życie 1 stycznia 1998 r., do kompetencji Senatu należy powoływanie i odwoływanie trzech członków Rady Polityki Pieniężnej.

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich przedkłada Senatowi projekt uchwały, która reguluje tryb powoływania i odwoływania członków Rady Polityki Pieniężnej. Projekt koresponduje z normami zawartymi w odrębnych uchwałach Senatu dotyczących powoływania i odwoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Krajowej Rady Sądownictwa.

Zgodnie z art. 7 projektu, uchwała wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 1998 r., z tym, że przepisy dotyczące zgłaszania kandydatów na członków Rady, w odniesieniu do pierwszej kadencji Rady, wejdą w życie z dniem podjęcia uchwały. To rozwiązanie umożliwi uruchomienie procedury zgłaszania i rozpatrywania kandydatur jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym.