Druk nr 86 S

25 czerwca 1999 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

IV KADENCJA

SPRAWOZDANIE

KOMISJI USTAWODAWCZEJ

oraz

KOMISJI ZDROWIA, KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU

o projekcie ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi (druk nr 86)

Senat na 17. posiedzeniu w dniu 24 lipca 1998 r. - zgodnie z art. 63a ust. 1 Regulaminu Senatu - skierował powyższy projekt ustawy do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu.

Komisje, na wspólnych posiedzeniach w dniach 18 lutego, 12 maja oraz 10 czerwca 1999 r. - po rozpatrzeniu przedstawionego projektu ustawy oraz zgłoszonych na posiedzeniach komisji wniosków - przyjęły wniosek senatora Zbyszko Piwońskiego o wprowadzenie poprawek do projektu ustawy i wnoszą o przyjęcie jednolitego, załączonego projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz ustawy o publicznej służbie krwi wraz z projektem uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.

Jednocześnie komisje przedstawiają zgłoszony na posiedzeniu połączonych komisji wniosek senatora Piotra Andrzejewskiego, który nie został przyjęty przez komisje:

"- art. 1 otrzymuje brzmienie:

"Art. 1. W ustawie z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153 i Nr 75, poz. 468, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, Nr 137, poz. 887, Nr 144, poz. 929 i Nr 162, poz. 1116 oraz z 1999 r. Nr 45, poz. 439 i Nr 49, poz. 483) w art. 39:

    1. w ust. 1 po wyrazie "nabyte" dodaje się wyrazy "oraz osobom będącym dawcami krwi uhonorowanymi odznaką "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" ",
    2. w ust. 2 po wyrazie "choroby" dodaje się wyrazy "lub uprawnienia"."

Przewodniczący Komisji

Przewodniczący Komisji

Ustawodawczej

Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu

(-) Piotr Andrzejewski

(-) Maciej Świątkowski


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz ustawy o publicznej służbie krwi

Na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., Senat wnosi do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz ustawy o publicznej służbie krwi

Jednocześnie upoważnia senatora Jerzego Cieślaka do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem.

projekt

USTAWA

z dnia

o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
oraz ustawy o publicznej służbie krwi

Art. 1

W ustawie z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153 i Nr 75, poz. 468, z 1998 r. Nr 117, poz. 756, Nr 137, poz. 887, Nr 144, poz. 929 i Nr 162, poz. 1116 oraz z 1999 r. Nr 45, poz. 439 i Nr 49, poz. 483) w art. 43 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Ubezpieczonym, o których mowa w ust. 1, uhonorowanym odznaką "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", do których ma zastosowanie art. 39, określone w wykazie, wydanym na postawie art. 39 ust. 2, leki, preparaty diagnostyczne oraz sprzęt jednorazowego użytku przysługują bezpłatnie.".

Art. 2

W ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. Nr 106, poz. 681 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 756) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 4 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Publiczna służba krwi realizuje swoje zadania we współdziałaniu z Polskim Czerwonym Krzyżem, który promuje honorowe krwiodawstwo i koordynuje pracę organizacji honorowych dawców krwi, w zakresie określonym w niniejszej ustawie.";

2) w art. 10 skreśla się wyraz "publicznych".

Art. 3

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.


UZASADNIENIE

W obecnym stanie prawnym publiczna służba krwi realizuje swoje zadania we współdziałaniu z Polskim Czerwonym Krzyżem i organizacjami honorowych dawców krwi. Nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz ustawy o publicznej służbie krwi ma na celu doskonalenie promocji honorowego krwiodawstwa, ułatwienie dawcom krwi korzystania z usług medycznych oraz wspomaganie szczególnie zasłużonych dawców krwi, dotkniętych chorobami przewlekłymi.

Senat, nowelizując ust. 2 art. 4 ustawy o publicznej służbie krwi, uznał, że zwiększenie skuteczności propagowania krwiodawstwa zostanie osiągnięte przez podkreślenie rangi Polskiego Czerwonego Krzyża w tych działaniach i powierzenie tej organizacji koordynowania pracy organizacji honorowych dawców krwi. Ponadto uznano, iż ze względu na społeczną rolę honorowych dawców krwi należy rozszerzyć, zawarte w art. 10 ustawy o publicznej służbie krwi, ich uprawnienie do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, na wszystkie zakłady opieki zdrowotnej.

Ostatni cel nowelizacji osiągnięto przez dodanie do art. 43 nowego ustępu zawierającego szczególne uprawnienia dla dawców krwi. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, ubezpieczonym będącym zasłużonymi honorowymi dawcami krwi, a więc takim, którzy oddali co najmniej 5 lub 6 litrów krwi (odpowiednio kobieta lub mężczyzna), przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających oraz w leki, które zasłużony honorowy dawca krwi może stosować w związku z oddaniem krwi. Wszystkim natomiast osobom, do których ma zastosowanie art. 39 tj. chorym na choroby zakaźne i psychiczne, upośledzonym umysłowo, a także chorującym na niektóre choroby przewlekłe, wrodzone lub nabyte mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością leki, preparaty diagnostyczne oraz sprzęt jednorazowego użytku. Wykaz chorób oraz wykaz leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego, które mogą być przepisywane ze względu na te choroby, są ustalone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.

Senat postanowił, iż należy uhonorować, proponowanymi w niniejszej nowelizacji regulacjami, tych dawców krwi którzy oddali jej co najmniej 20 litrów, posiadają odznakę "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu", a jednocześnie, już po nabyciu tego tytułu zachorowali na choroby, o których mowa w art. 39. Szczególne uprawnienie dla tej grupy dawców krwi polega na bezpłatnym przyznaniu leków, preparatów diagnostycznych oraz sprzętu jednorazowego użytku, zamieszczonych w wykazie wydanym na podstawie tego przepisu. Uprawnienie to w żadnym wypadku nie ma charakteru ekwiwalentu za oddaną krew.

Wydatki związane z przyznaniem tego uprawnienia, będą minimalne ponieważ dotyczą wąskiej grupy ubezpieczonych dawców krwi chorych na niektóre, ściśle określone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, choroby.