U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 28 października 1998 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu Warszawskiego Krzyża Powstańczego

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 30 września 1998 r. ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu Warszawskiego Krzyża Powstańczego, odrzuca tę ustawę.

MARSZAŁEK SENATU
Alicja GRZEŚKOWIAK

UZASADNIENIE

Senat Rzeczypospolitej Polskiej z najwyższym szacunkiem odnosi się do bohaterstwa wszystkich uczestników Powstania Warszawskiego oraz do nadzwyczajnej roli, jaką w życiu Narodu - szczególnie w okresie Powstania - odegrało miasto Warszawa. Szczególne znaczenie Powstania Warszawskiego oraz dramatyczne losy jego bohaterów skłaniają Senat do oceny ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu Warszawskiego Krzyża Powstańczego w szerszej perspektywie.

Senat przypomina, że ustanowienie Warszawskiego Krzyża Powstańczego w 1981 roku wywołało kontrowersje odnoszące się do braku uprzedniego ujawnienia i wyrównania krzywd, jakie wyrządzone zostały uczestnikom Powstania przez władze ówczesnego systemu politycznego.
W tym też czasie przedstawiciele powstańców wskazywali, że ustanowione odznaczenie ma stanowić swoistą przeciwwagę w stosunku do Krzyża Armii Krajowej nadawanego powstańcom przez K
apitułę funkcjonującą na emigracji, krytykowano także tryb nadawania nowego odznaczenia - rolę, jaką w tym procesie odgrywać miał Związek Bojowników o Wolność i Demokrację.

Senat zajął stanowisko, że uznanie bohaterstwa Warszawy znalazło możliwie najpełniejszy wyraz
w nadaniu miastu Orderu Virtuti Militari - orderu o ponad dwustuletniej historii, przyznawanego
za największe zasługi w walce zbrojnej. Wszystkie niższe rangą odznaczenia pozostawałyby niejako w cieniu tego Orderu.

Senat zważył ponadto, że przyjęcie ustawy w brzmieniu uchwalonym przez Sejm prowadziłoby
do istotnych komplikacji proceduralnych, wynikających z faktu, że ustawa nie określa odpowiedniego trybu wnioskowania o nadanie odznaczenia miastu Warszawie, stosowanie zaś dotychczasowych prz
episów ustawy nowelizowanej oraz innych przepisów o charakterze ogólnym nie jest w tym wypadku możliwe.

Powyższe względy powodują, że Senat postanowił odrzucić ustawę, co w żaden sposób nie wpływa na ocenę Powstania oraz jego bohaterskich uczestników.