U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 18 listopada 1998 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o łączności

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 listopada 1998 r. ustawy o zmianie ustawy o łączności, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1) w art. 1 w pkt 2, w art. 82:

  1. w ust. 1 wyrazy "ust. 2 i 3" zastępuje się wyrazami "ust. 2 - 4",
  2. dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Podział uprawnionych pracowników na grupy następuje na zasadach określonych w przepisach o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw, z zastrzeżeniem, że uprawnionym pracownikom, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie spełniającym kryteriów określonych w ust. 3 przysługuje prawo nieodpłatnego nabycia łącznie 40 % akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. spośród tych akcji, które podlegają nieodpłatnemu zbyciu na rzecz uprawnionych pracowników.";

2) w art. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Skarb Państwa przystąpi do nieodpłatnego zbywania akcji spółki Telekomunikacja Polska S.A. po trzech miesiącach od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1. Prawo do nieodpłatnego nabycia tych akcji wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia przystąpienia przez Skarb Państwa do nieodpłatnego zbywania akcji. W wyżej uregulowanym zakresie nie stosuje się przepisu art. 38 ust. 2 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.".

 

Uzasadnienie

Senat, po rozpatrzeniu na posiedzeniu w dniu 18 listopada 1998 r. ustawy o zmianie ustawy o łączności, uznał za konieczne wprowadzenie do jej treści dwóch poprawek.

Przyjmując poprawkę do art. 82 ustawy o łączności, polegającą na dodaniu nowego ust. 4, Senat stanął na stanowisku, iż z powodu znaczącej różnicy kapitału akcyjnego Telekomunikacji Polskiej S.A. w chwili utworzenia spółki i w chwili jej prywatyzacji, różny jest udział pracowników w jego wytworzeniu, co uzasadnia ograniczenie uprawnień byłych pracowników PPTT do 40% akcji spośród przeznaczonych do nieodpłatnego zbycia.

Poprawka do art. 2 ustawy ma na celu doprecyzowanie w jakim momencie ma nastąpić nieodpłatne zbycie akcji należących do Skarbu Państwa oraz kiedy wygasa prawo do nieodpłatnego nabycia tych akcji przez uprawnionych.