U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 20 stycznia 1999 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 8 stycznia 1999 r. ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, wprowadza do jej tekstu następującą poprawkę:

MARSZAŁEK SENATU

Alicja GRZEŚKOWIAK

UZASADNIENIE

Zgodnie z brzmieniem uchwalonej przez Sejm ustawy, po dniu 31 grudnia 1999 r. wnioski w sprawie przyznania świadczenia pieniężnego mogą składać tylko osoby, które po tym właśnie dniu zamieszkają na stałe w Polsce. Senat wprowadzając do tekstu ustawy poprawkę, uznał, że przyjęte w ustawie rozwiązanie może wiązać się z pewnym pokrzywdzeniem osób, które - bez własnej winy - nie zdążą złożyć wniosku w ustawowym terminie, gdyż od dnia ich zamieszkania w Polsce do dnia 31 grudnia 1999 r. pozostanie zbyt mało czasu. Zgodnie z przyjętym przez Sejm uregulowaniem, osoba, która zamieszkałaby na terytorium Polski np. w ostatnich dnia grudnia 1999 r. musiałaby złożyć ewentualny wniosek od końca tego roku, zaś osoba, która zamieszkałaby z początkiem stycznia 2000 r., korzystałaby już z braku ograniczenia czasowego na złożenie wniosku.

Senat wnosi więc, aby wnioski o przyznanie świadczenia mogły składać - bez ograniczenia czasowego - osoby, które zamieszkają na terenie Polski po dniu 30 września 1999 r. Osoby, które zamieszkają w Polsce do tego dnia, muszą dochować ogólnego terminu granicznego, to znaczy złożyć wniosek do dnia 31 grudnia 1999 r.; osoby te będą jednak dysponowały odpowiednio długim - trzymiesięcznym okresem na załatwienie niezbędnych formalności.

Senat pragnie podkreślić, iż przywiązuje szczególną wagę do spraw osób pochodzenia polskiego i narodowości polskiej, czego wyrazem są m. in. przygotowywane w Senacie projekty ustaw regulujących te zagadnienia i z czego wynika przedstawiana poprawka do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.