Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

3 lipca 2002 r. wizytę w Senacie złożył Laszlo Kovacs, minister spraw zagranicznych Republiki Węgierskiej. Gościa przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Rozmiar: 18604 bajtów

Minister L. Kovacs przedstawił sytuację na Węgrzech po wyborach, koncentrując się na działaniach podjętych przez nowy rząd lewicowy.

Marszałek L. Pastusiak poinformował węgierskiego gościa o efektach pracy polskiego Senatu. Stwierdził m.in., że SLD stoi na gruncie parlamentu jednoizbowego. "Obecnie trwa w Polsce dyskusja na temat przyszłości Senatu" - powiedział marszałek. Jego zdaniem, działalność Senatu przyczynia się do polepszenia stanowionego prawa. W obecnej kadencji Senat wniósł do ustaw ponad 500 poprawek, z czego 80% zostało przyjętych przez Sejm.

Minister L. Kovacs stwierdził, że politycy węgierscy rozważają potrzebę powołania drugiej izby parlamentu, ale nie jest to - jak przyznał - priorytet obecnego rządu.

* * *

4 lipca 2002 r. wicemarszałek Ryszard Jarzembowski przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce premiera Republiki Rumunii Adriana Nastase. Rumuńskiemu premierowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Mircea Geoana.

Rozmiar: 15840 bajtów

Wicemarszałek R. Jarzembowski wysoko ocenił współpracę polsko-rumuńską. Przypomniał najtrudniejsze dla Polski chwile, kiedy Rumunia udzieliła schronienia polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej. Jak stwierdził wicemarszałek Senatu, obecnie oba kraje łączą wspólne cele - członkostwo w NATO i Unii Europejskiej. Dodał, że Polska nadal będzie wspierać Rumunię w dążeniu do członkostwa w Sojuszu Północno-Atlantyckim.

Zdaniem wicemarszałka R. Jarzembowskiego, ciepłe stosunki między obydwoma państwami stwarzają dobre warunki do współpracy gospodarczej.

Premier A. Nastase wyraził wdzięczność za poparcie okazywane w staraniach Rumunii o członkostwo w NATO oraz za wymianę doświadczeń dotyczących negocjacji z UE. Rumuński gość szczegółowo interesował się polskimi rozwiązaniami prawnymi, dotyczącymi jawności majątkowej osób pełniących funkcje publiczne, w tym przepisami antykorupcyjnymi oraz przepisami prawa prasowego.

* * *

5 lipca 2002 r. wizytę w Senacie złożył sekretarz generalny Rady Europy Walter Schwimmer. Gościa przyjął wicemarszałek Ryszard Jarzembowski.

Rozmiar: 16174 bajtów

Podczas rozmowy wicemarszałek wysoko ocenił działalność Rady Europy, która stymulowała przemiany w Europie Środkowowschodniej. Wicemarszałek R. Jarzembowski wyraził przekonanie, że wizyta delegacji Rady Europy w Polsce sprawi, iż proces ten zostanie przyśpieszony i nabierze nowych treści.

Sekretarz generalny Rady Europy W. Schwimmer powiedział, że Polska może być dumna z osiągnięć ostatniego dziesięciolecia. Z kraju przyjmującego pomoc przekształciła się w państwo oferujące pomoc ją narodom.

Zapytany o rolę rady w rozszerzonej o nowe kraju Europie wicemarszałek R. Jarzembowski stwierdził, że proces integrowania się Europy jest nieodwracalny, a Rada Europy powinna być w przyszłości miejscem uzgadniania jednolitego stanowiska, które uwzględniałoby wspólne wartości.

Mówiąc o rozszerzeniu Unii Europejskiej, W. Schwimmer powiedział, że rozszerzenie UE nie jest jałmużną dla nowych członków, lecz leży w interesie zarówno jej członków, jak i krajów aspirujących do tej wspólnoty narodów.

* * *

10 lipca 2002 r. przebywający z oficjalną wizytą w Polsce cesarz Japonii Akihito spotkał się z marszałkiem Longinem Pastusiakiem.

Rozmiar: 18434 bajtów

Po spotkaniu marszałek L. Pastusiak podkreślił w swojej wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, że cesarz Japonii jest osobą bardzo bezpośrednią. "Rozmawialiśmy oczywiście przez tłumacza, ale w pewnych momentach przechodziliśmy na język angielski; cesarz znakomicie mówi po angielsku - powiedział marszałek. - "Była to rozmowa krótka, kurtuazyjna, ale cesarza bardzo interesował Senat, jego geneza, sposób wybierania senatorów".

Marszałek Senatu dodał, że cesarz mówił też o związkach polsko-japońskich, wspominał o działalności ojców Maksymiliana Kolbego i Zenona Żebrowskiego, którzy w 1930 roku założyli misję franciszkanów w Nagasaki. Żebrowski, znany jako ojciec Zeno, przebywał w Japonii do końca życia, a misja działa do dziś.

Marszałek L. Pastusiak przypomniał, że w rozmowie z cesarzem nie porusza się aktualnych i politycznych problemów.

Cesarz Akihito wpisał się do księgi pamiątkowej Senatu, a w prezencie od marszałka L. Pastusiaka otrzymał miniaturę laski marszałkowskiej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment