Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

16 listopada br. prezydent Aleksander Kwaśniewski, w związku z jubileuszem 50. urodzin, wydał w Pałacu Prezydenckim uroczysty obiad dla przedstawicieli władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej oraz wojska.

W uroczystym obiedzie uczestniczyli m.in. marszałkowie Sejmu Józef Oleksy i Senatu Longin Pastusiak, premier Marek Belka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk, prezes NBP Leszek Balcerowicz, szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek, ministrowie i wojskowi.

* * *

17 listopada br., w Światowym Dniu Obturacyjnej Choroby Płuc, przedstawiciele stowarzyszenia ODDECH z profesorem Paweł Śliwińskim z Kliniki Chorób Płuc przeprowadzili w Senacie darmowe badania spirometryczne senatorów i pracownikow kancelarii.

Obturacyjna choroba płuc to jedno z największych obecnie zagrożeń dla zdrowia publicznego. To czwarta - po chorobach układu krążenia, nowotworach i wypadkach - przyczyna zgonów.

* * *

19 listopada br. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z prezesem Związku Polaków na Litwie Michałem Mackiewiczem i wiceprezesem tego związku Stanisławem Pieszką.

Prezes ZPL odznaczył marszałka medalem "Za zasługi w krzewieniu polskości na Litwie". Zarząd Główny związku uchwałą z kwietnia tego roku postanowił wyróżnić marszałka tym medalem. Jest on przyznawany za aktywną działalność społeczną na rzecz Polaków na Litwie.

"Bez Polski i bez pomocy Senatu byłoby Polakom na Litwie znacznie gorzej" - powiedział prezes M. Mackiewicz, wręczając marszałkowi medal i dyplom.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że przyjmuje medal jako wyraz uznania dla działalności Senatu, który jest opiekunem Polonii i Polaków za granicą. W trakcie spotkania omówiono kilka kwestii ważnych dla Polaków zamieszkałych na Litwie.

Prezes Związku Polaków na Litwie prosił o zaangażowanie marszałka w sprawę utworzenia filii uniwersytetu z Białegostoku w Wilnie. Prezes M. Mackiewicz podkreślił, że w Wilnie jest baza dla tego uniwersytetu i mnóstwo chętnych, bo co roku średnio 1200 osób uzyskuje maturę w polskich szkołach na Litwie. Istnienie polskiego uniwersytetu dałoby zatem możliwość zamknięcia całego procesu edukacji polskiej młodzieży, ponadto wykształcenie na tym uniwersytecie mogliby zdobywać Polacy z sąsiedniej Białorusi.

Podczas spotkania poruszono także kwestię transmisji programu TV Polonia na Litwie. Umowa na emitowanie tego programu obowiązuje tylko do końca tego roku. Marszałek przyznał, że jest to sprawa pierwszorzędnej wagi, bo Telewizja Polonia jest najlepszym i najszybszym środkiem dotarcia do Polaków na całym świecie z informacją, kulturą polską, najlepszym instrumentem łączności z macierzą. Dodał jednak, że związek musi podjąć działania w tej sprawie także na Litwie.

* * *

20 listopada br. w Nadzwyczajnym Kongresie i obchodach 20-lecia OPZZ wzięli udział m.in.: prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałek Longin Pastusiak, wicemarszałek Sejmu Tomasz Nałęcz oraz wiceprezes Rady Ministrów Izabela Jaruga-Nowacka.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję za zaproszenie na uroczyste obchody XX-lecia istnienia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Tak już jest, że wszelkie jubileusze skłaniają nas do różnorodnych refleksji, ale najczęściej do tych o charakterze historycznym. Dziś jest już historią, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych powstało w momencie odradzania się ruchu związkowego w naszym kraju. Dwadzieścia lat istnienia to dość dużo czasu.

W tej dwudziestoletniej historii Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, niejednokrotnie udowodniło swą wrażliwość na społeczno-gospodarcze problemy kraju. Potwierdziło to mądrością, przenikliwością i powściągliwym zachowaniem członków związków w wielu sytuacjach zapalnych, bo jak wszyscy pamiętamy, minione lata były bogate w różnorodne wydarzenia społeczno-polityczne.

Jako uczestnik dialogu społecznego ruch związkowy posługiwał się wiele razy niełatwą sztuką zdrowych kompromisów, partnerstwem i poszanowaniem poglądów innych. Jego przedstawiciele potrafili w przeszłości i potrafią nadal w sposób zdecydowany walczyć o interesy ludzi pracy, jednocześnie nie zapominając o tym, że to, co dobre dla związków zawodowych, powinno być również dobre dla kraju. Rozumieją, że obrona interesów pracowników i działanie na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej, nie może być przyczyną działań destrukcyjnych.

Działania Waszego Porozumienia cechują się tym, że zawsze przedkładaliście siłę rozmów nad działaniami siłowymi. Można zatem powiedzieć, że jest to właściwa Wam forma działania. Mówiłem o tym dość szeroko w czasie V Kongresu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w Spale w maju 2002 roku. Wówczas szczególną uwagę zwróciłem na fakt, że w działaniach na rzecz poprawy sytuacji pracowników, nie szantażowaliście żadnego rządu strajkami czy blokadami. Nie próbowaliście niczego wymuszać siłą. A gdy już sytuacja stawała się bardzo napięta, zabieraliście głos w sposób merytoryczny, podkreślając ewentualne konsekwencje i proponując konkretne rozwiązania. Potwierdzają to Wasze skuteczne wystąpienia w obronie interesów różnych grup zawodowych m.in. służby zdrowia, nauczycieli; działania na forum Sejmu o właściwy kształt budżetu, o kodeks pracy i inne uregulowania prawne, których istotą są relacje obywatel-państwo.

Zachowania te jednoznacznie świadczą o tym, że OPZZ docenia w działaniach siłę partnerstwa i ma szacunek dla poglądów i argumentów stron przeciwnych.

Związki zawodowe mają szczególne miejsce wśród organizacji i stowarzyszeń społecznych w Polsce. Przykładem i potwierdzeniem tego jest właśnie ruch związkowy, który po roku 1980 odegrał wyjątkową rolę w przemianach społecznych i politycznych.

Wiemy, że Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych to wielka centrala związkowa. To potężna organizacja zrzeszająca - na zasadzie całkowitej dobrowolności - ogromne rzesze członków.

Z okazji XX-lecia istnienia Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych życzę dalszej wrażliwości na wielorakie problemy naszego kraju i konsekwentnej mądrości w skutecznym ich rozwiązywaniu.

* * *

21 listopada br. odbyły się wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w województwie śląskim, w okręgu wyborczym nr 29, obejmującym obszar powiatów: mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miast na prawach powiatu: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory. Wybory przeprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza, Okręgowa Komisja Wyborcza w Rybniku i 406 obwodowych komisji wyborczych. W skład obwodowych komisji wyborczych powołano 4318 wyborców.

W okręgu wybierano 1 senatora spośród 9 kandydatów. Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 578 803. W głosowaniu wzięło udział (liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania) 17 723 wyborców. Frekwencja wyborcza wyniosła 3,06%. Liczba kart ważnych z głosami nieważnymi wyniosła 219, co stanowi 1,24% ogólnej liczby kart ważnych. Liczba kart ważnych z głosami ważnymi wyniosła 17 503, co stanowi 98,76% ogólnej liczby kart ważnych.

Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów ważnych:

  1. Czerkawski Wacław Jacek - 1167, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Lewica Razem";
  2. Kijewski Stanisław - 363, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Bezpartyjny Ruch Społeczny";
  3. Kluczniok Krzysztof Robert - 1439, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców "Jedność Górnośląska";
  4. Kurzbauer Roman Henryk - 742, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Socjaldemokracji Polskiej;
  5. Mikołajec Kazimierz - 1960, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość;
  6. Pańczyk-Pozdziej Maria - 2787, zgłoszona przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP;
  7. Porwoł Paweł Piotr - 2070, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Liga Polskich Rodzin;
  8. Sobierajski Czesław - 797, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Wyborców Czesława Sobierajskiego - "Chadecja Śląska";
  9. Ścierski Klemens - 6178, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Unii Wolności.

W województwie śląskim, w okręgu wyborczym nr 29 na senatora został wybrany K. Ścierski, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Unii Wolności.

* * *

23 listopada br. marszałek Longin Pastusiak spotkał się z grupą młodzieży polonijnej z Chicago.

Marszałek przedstawił historię Senatu i odpowiadał na pytania młodzieży. Podkreślił, że Senat jest opiekunem polskiej diaspory na świecie, liczącej około 17 mln osób, a najliczniejsza i najzamożniejsza żyje właśnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki - około 9 mln Polaków.

Dodał, iż Senat najbardziej wspiera Polonię na Wschodzie, gdyż dopiero po rozpadzie ZSRR powstały tam warunki do organizowania życia polonijnego. Zatem najwięcej pieniędzy jest przeznaczanych tam na naukę języka polskiego i wspieranie organizacji polonijnych.

Marszałek L. Pastusiak powiedział, że Senat obecnej V kadencji ustanowił 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, powołał Polonijną Radę Konsultacyjną przy marszałku RP. W tej kadencji stanie pomnik emigranta polskiego "Macierz Polska", który będzie wyrazem uznania dla środowisk polonijnych.

Marszałek Senatu wyraził wdzięczność za kultywowanie tradycji, języka i kultury polskiej przez młodzież pochodzenia polskiego mieszkającą w Stanach Zjednoczonych.

Młodzież, która odwiedziła Senat RP, reprezentowała dwie chicagowskie szkoły: im. Mikołaja Kopernika i im Ignacego Paderewskiego. Wszystkie dzieci mówią po polsku, chociaż urodziły się w USA. Po raz pierwszy miały okazję zwiedzić polski Sejm i Senat.

* * *

25 listopada br. w domu Wojska Polskiego w Warszawie marszałek Longin Pastusiak wziął udział w otwarciu XIII Targów Książki Historycznej i wręczeniu nagrody KLIO.

Przemawiając podczas uroczystości, marszałek Senatu powiedział:

Dziękuję za zaproszenie na otwarcie XIII już Targów Książki Historycznej i uroczystość wręczenia nagrody KLIO. Z ogromną przyjemnością po raz kolejny uczestniczę w spotkaniu miłośników książek historycznych.

Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie szczególnie miłe, zarówno jako czytelnika, jak i autora książek.

Chcę podkreślić, że Targi Książki, o szeroko rozumianej tematyce historycznej zawartej w wydawanych pozycjach, już trwale wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych Warszawy.

Z pewnością nie jestem odosobniony w przekonaniu, że propagowanie wiedzy historycznej w społeczeństwie, jest bardzo cennym przedsięwzięciem. Bo chociaż we współczesnym świecie, dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi techniki, jesteśmy często przytłaczani nadmiarem informacji rozprzestrzeniającej się niemalże z prędkością światła, to siła słowa pisanego, zawartego szczególnie w książkach o tematyce historycznej, jest wciąż ogromna i niepodważalna. Słowu pisanemu nie straszne SMS-y, e-maile, informacje radiowe, telewizyjne czy pochodzące z Internetu.

Dzięki twórcom, którzy te książki piszą i wydawcom, którzy je wydają, cenna wiedza historyczna dociera do szerokich kręgów społeczeństwa, a szczególnie młodego pokolenia Polaków.

Wbrew pesymistycznym potocznym opiniom książki, a szczególnie te o tematyce historycznej, wciąż znajdują ogromne rzesze czytelników. Bowiem książka jest niezmiennie największym przyjacielem człowieka. Takim, który niczego nie oczekuje, tylko żeby go przeczytać.

Serdecznie gratuluję laureatom nagrody KLIO. Wyrażam ogromne uznanie dla autorów, których praca przyczynia się do popularyzowania wiedzy historycznej.

Jednocześnie wyrażam słowa uznania dla organizatorów XIII Targów Książki Historycznej oraz konkursu. Z okazji dzisiejszej uroczystości gratuluję dotychczasowych osiągnięć i życzę dalszej satysfakcjonującej pracy oraz jak największych nakładów, które będą się rozchodziły jak przysłowiowe świeże bułeczki.

* * *

26 listopada br. marszałek Longin Pastusiak przyjął prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Prezes IPN przekazał marszałkowi projekt postanowienia o wszczęciu śledztwa w sprawie Zbrodni Katyńskiej.

W projekcie prokurator napisał m.in., że w celu przeprowadzenia śledztwa w sprawie zabójstw obywateli polskich dokonanych na podstawie decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) postanowił: wszcząć śledztwo w sprawie dokonanych w celu wyniszczenia części polskiej grupy narodowej, w okresie od 5 marca do bliżej nieustalonego dnia 1940 r. w Moskwie, Charkowie, Smoleńsku, Katyniu, Kalininie (obecnie Twer) i innych miejscach na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, przez jego funkcjonariuszy państwowych idących na rękę władzy swego państwa, sprzymierzonego wówczas z III Rzeszą Niemiecką, masowych zabójstw przez rozstrzelanie nie mniej niż 21 768 obywateli polskich.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment