Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

W dniach 7-8 marca 2005 r., na zaproszenie przewodniczącego Parlamentu Republiki Albanii Serveta Pellumbi, wizytę w Albanii złożyła oficjalna delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Longina Pastusiaka. W skład delegacji wchodziły: senator Teresa Liszcz, Krystyna Sienkiewicz, Jolanta Popiołek, Wiesława Sadowska.

W trakcie wizyty delegacja spotkała się z przewodniczącym Parlamentu Servetem Pellumbi, ministrem spraw zagranicznych Kastriotem Islami, premierem Republiki Albanii Fatosem Nano, prezydentem Republiki Albanii Alfredem Moisiu.

Podczas spotkań rozmówcy zgodnie uznali stan stosunków dwustronnych za bardzo dobry. Podkreślano znaczenie współpracy parlamentarnej. Marszałek L. Pastusiak zapewnił gospodarzy o gotowości dzielenia się polskimi doświadczeniami w transformacji polityczno-gospodarczej.

Przewodniczący parlamentu S. Pellumbi przedstawił obecną sytuację polityczną w Albanii i stan przygotowań do wyborów parlamentarnych, planowanych na czerwiec br. Wyraził przekonanie, iż przeprowadzenie w pełni wolnych i demokratycznych wyborów, zgodnych ze standardami europejskimi, otworzy Albanii drogę do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Minister spraw zagranicznych K. Islami poinformował o priorytecie albańskiej polityki zagranicznej, jakim jest integracja ze strukturami euroatlantyckimi. Albania planuje wstąpić do NATO wspólnie z Chorwacją i Macedonią. K. Islami powiedział, iż liczy na rezolucję polskiego parlamentu popierającą pełnoprawne członkostwo Albanii w NATO. Marszałek L. Pastusiak zapewnił o poparciu sił politycznych w Polsce dla dążeń do włączenia się Albanii w struktury euroatlantyckie, co jednakże nie wymaga specjalnej rezolucji parlamentarnej.

Przedstawiając sytuację wewnętrzną, S. Pellumbi poinformował członków delegacji
polskiej o działaniach zmierzających do ograniczenia korupcji i walce ze zorganizowaną przestępczością poprzez przyjęcie odpowiedniego ustawodawstwa i powołanie sądu
ds. ciężkich zbrodni.

Gospodarze zachęcali Polskę do powrotu do aktywności biznesowej w gałęziach gospodarki Albanii, w których już była obecna. Zachęcali polskich inwestorów do udziału w prywatyzacji gospodarki albańskiej, przede wszystkim w sektorach: telekomunikacji, ubezpieczeń, przemysłu naftowego i sektora energetycznego. Wskazywali na prężnie rozwijający się przemysł turystyczny jako jeden z filarów gospodarki albańskiej. Marszałek Senatu RP wskazał na konieczność większej konkurencyjności albańskiego sektora turystycznego jako szansy na zainteresowanie przez turystów z Polski.

Omawiając obecną sytuację międzynarodową, gospodarze podkreślali, że Albania jest czynnikiem stabilności na Bałkanach, ma dobre stosunki z państwami sąsiednimi i jest aktywnie obecna we wszystkich inicjatywach regionalnych. Odpowiadając na pytanie marszałka dotyczące stanowiska Albanii w sprawie Kosowa, przewodniczący parlamentu S. Pellumbi wyraził przekonanie, iż problem Kosowa wymaga jak najszybszego rozwiązania, zgodnie z wolą mieszkańców Kosowa i zamieszkujących je mniejszości narodowych i etnicznych. Minister spraw zagranicznych K. Islami uznał, iż nie ma możliwości zachowania poprzedniego statusu Kosowa, a prezydent Republiki Albanii A. Moisiu był zdania, iż Belgrad i Tirana powinny zachować dystans wobec problemu Kosowa, umożliwiając jego mieszkańcom wypowiedzenie się w referendum co do jego przyszłości. W opinii prezydenta republiki, przyszłość Kosowa i całych Bałkanów leży w "Europie bez granic".

Delegacja polska podziękowała za stabilizacyjną rolę, jaką odgrywa Albania w rejonie Bałkanów Zachodnich, oraz wkład w stabilizację Afganistanu, Bośni i Hercegowiny i Iraku, gdzie są obecne również wojska polskie. Podkreślano wspólną obecność w koalicji antyterrorystycznej.

Marszałek L. Pastusiak poprosił ministra spraw zagranicznych o interwencję u ministra oświaty w sprawie uznawalności dyplomów polskich wyższych uczelni w Albanii. Sprawa ta została natychmiast uregulowana i 8 marca br. minister oświaty Albanii podjął decyzję o automatycznym uznawaniu dyplomów polskich uczelni w Albanii.

Na zakończenie pobytu w Albanii członkowie delegacji spotkali się z burmistrzami miast Durres i Kruja. Burmistrz Durres Lefter Koka wyraził zainteresowanie współpracą z polskimi miastami. Na odpowiedź ze strony polskiej czeka wniosek o współpracę z Łodzią, złożony przez Durres dwa lata temu, na który miast to nie otrzymało dotychczas odpowiedzi. Marszałek L. Pastusiak zapowiedział interwencję w tej sprawie u władz Łodzi.

Marszałek L. Pastusiak zaprosił S. Pellumbi, przewodniczącego Parlamentu Republiki Albanii, do złożenia wizyty w Polsce.

* * *

9 marca 2005 r. wizytę w Senacie złożył Moustapha Benbada, minister małych i średnich przedsiębiorstw i rzemiosła Algierskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak. W spotkaniu uczestniczył senator Bogusław Mąsior.

Marszałek podkreślił, że stosunki polsko-algierskie w ostatnim czasie uległy intensyfikacji, co dobrze wróży współpracy politycznej i gospodarczej na przyszłość. Zapoznał gości z historią i działalnością Senatu oraz sposobem stanowienia prawa. Marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że Polska przywiązuje dużą wagę do stosunków z Algierią, i pytał o efekty rozmów delegacji w Polsce.

Minister M. Benbada powiedział, że od niedawnej wizyty marszałka Senatu RP oraz polskich przedsiębiorców w Algierii stosunki polsko-algierskie zaczęły się dynamicznie rozwijać. Poinformował też, że już niebawem spodziewana jest wizyta polskiego premiera w Algierii. Zdaniem ministra M. Bendaba, dowodzi to, jak dużą rolę w zbliżeniu między krajami i narodami odgrywa dyplomacja parlamentarna. Według ministra, rozmowy, które delegacja algierska odbyła w Polsce, zaowocują już wkrótce konkretnymi umowami. Podkreślił, że w bieżącym tygodniu parlament algierski ma się zająć ratyfikacją umowy o stowarzyszeniu z UE. To, zdaniem ministra, otwiera nowe możliwości współpracy między obu krajami.

Według marszałka Senatu, oba kraje powinny stwarzać warunki do współpracy między przedsiębiorcami, ponieważ w obu krajach dobrze rozwijają się małe i średnie przedsiębiorstwa. Senator B. Mąsior chciałby natomiast zainteresować Algierczyków współpracą między regionami, miastami obu krajów. Takie możliwości współpracy otwierają się w zakresie gospodarki morskiej, budowy okrętów, remontów statków, budowy kutrów.

Minister podkreślił, że o tej współpracy warto rozmawiać, gdyż Algieria zamierza znacznie powiększyć swoją flotę rybacką. Algieria chętnie też skorzystałaby z polskich doświadczeń w zakresie transformacji gospodarczej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następna część dokumentu