U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 18 grudnia 2002 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

oraz ustawy o systemie oświaty

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 5 grudnia 2002 r. ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1 w lit. e, w pkt 10 lit. b otrzymuje brzmienie:

"b) pobieranie przez agencję zatrudnienia od osób, dla których poszukuje ona zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, opłat innych niż wymienione w art. 47 ust. 2 pkt 8,";

2)

w art. 1 w pkt 8 w lit. a wyrazy "pkt 2" zastępuje się wyrazami "pkt 3" oraz pkt 2 oznacza się jako pkt 3;

3)

w art. 1 w pkt 9 dodaje się lit. c w brzmieniu:

"c) uchyla się ust. 3a;";

4)

w art. 1 w pkt 16 w lit. b i d wyrazy "okres, o którym mowa" zastępuje się wyrazami "okresy, o których mowa";

5)

w art. 1 w pkt 19, w art. 37 ust. 13 i 14 otrzymują brzmienie:

"13. Agencja zatrudnienia nie może dyskryminować ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania, zwłaszcza polityczne i religijne, lub ze względu na przynależność związkową, osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

14. Agencja zatrudnienia nie może pobierać od osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, opłat innych niż wymienione w art. 47 ust. 2 pkt 8.";

6)

w art. 1 pkt 24 otrzymuje brzmienie:

"24) w art. 37k w ust. 1 w pkt 4 kropkę na końcu zastępuje się przecinkiem, dodaje się wyraz "lub" oraz pkt 5 w brzmieniu:

"5) zakończyła okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 19 ust. 2a, i w wyniku zaliczenia go do okresu uprawniającego do emerytury spełnia warunki określone w pkt 1, 3 lub 4.";";

7)

w art. 1 w pkt 29 dodaje się lit. a1 w brzmieniu:

"a1 ) uchyla się pkt 3,";

8)

w art. 1 w pkt 35, w art. 65 w ust. 2 wyrazy "bezrobotnego, innych osób poszukujących pracy i pracowników" zastępuje się wyrazami "osoby, dla której poszukuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Ryszard JARZEMBOWSKI


UZASADNIENIE

Po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty Senat postanowił wprowadzić do jej tekstu 8 poprawek. Grupa zaproponowanych zmian dotyczących zasad działalności agencji zatrudnienia (poprawki nr 1, 5 i 8) ma na celu rozszerzenie kręgu osób, od których agencja zatrudnienia nie może pobierać opłat innych niż zwrot kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą. Zakaz pobierania przez agencję zatrudnienia opłat od bezrobotnych, poszukujących pracy i pracowników, w związku z definicją poszukującego pracy zawartą w słowniczku ustawy, nie obejmowałby osób, które faktycznie poszukują pracy, ale nie zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy.

Poprawka nr 2 ma na celu zachowanie dotychczasowej kompetencji wojewódzkich rad zatrudnienia w zakresie oceny racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy, likwidując zarazem powtórzenie tej samej normy, które wystąpiłoby w ustawie w przypadku wprowadzenia nowego brzmienia art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy nowelizowanej w art. 1, z jednoczesnym pozostawieniem bez zmian pkt 3 tego przepisu. Powtórzeniu niemal identycznej treści w dwóch przepisach, powodującemu ich wzajemną sprzeczność, ma zapobiec również poprawka nr 3.

Zmiana zaproponowana w pkt 4 uchwały Senatu ma na celu doprecyzowanie odesłania, tak aby nie było wątpliwości, o jakie okresy ulega skróceniu okres pobierania zasiłku. Wprowadzając poprawkę nadającą nowe brzmienie art. 1 pkt 24 Senat miał na względzie konieczność zwiększenia czytelności przepisu dodającego nową przesłankę uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego. Poprawka Senatu zmierza do wyraźnego wskazania, że okres zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych podlega zaliczeniu do okresu uprawniającego do emerytury wymaganego do uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Poprawka nr 7 skreśla jako zbędny przepis odsyłający do norm uchylonych mocą wcześniejszych i bieżącej nowelizacji.