U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 maja 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 kwietnia 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1 w lit. b w trzecim tiret, w pkt 5 wyrazy "kart kredytowych" zastępuje się wyrazami "kredytowe";

2)

w art. 1 w pkt 1 dodaje się lit. c w brzmieniu:

"c) dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Ustawy nie stosuje się także do kredytów i pożyczek udzielanych na podstawie ustawy z dnia 17 lipca 1998 r. o pożyczkach i kredytach studenckich (Dz. U. Nr 108, poz. 685 oraz z 2000 r. Nr 48, poz. 550), z zastrzeżeniem art. 5a.";";

3)

w art. 1 w pkt 4, w art. 5a w ust. 1 po wyrazach "pkt 5" dodaje się wyrazy "oraz ust. 3";

4)

w art. 1 w pkt 8 w lit. a, w ust. 1 w zdaniu pierwszym wyrazy "10 dni" zastępuje się wyrazami "7 dni";

5)

w art. 1 w pkt 8 skreśla się lit. b;

6)

w art. 1 w pkt 9 w zdaniu wstępnym po wyrazach "w art. 13" stawia się dwukropek, pozostałą treść oznacza się jako lit. b oraz dodaje się lit. a w brzmieniu:

"a) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Jeżeli pomiędzy podmiotem, z którym konsument zawarł umowę o nabycie rzeczy lub usługi, a kredytodawcą istnieje umowa, o której mowa w ust. 1, kredytodawca jest obowiązany względem konsumenta wykonać obowiązki wynikające z przepisów ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego
(
Dz. U. Nr 141, poz. 1176), gdyby spełniający świadczenie ich nie wykonał.",";

7)

w art. 1 dodaje się pkt 10a w brzmieniu:

"10a) w art. 15 w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"W przypadku naruszenia przez kredytodawcę postanowień art. 4-7 treść zawartej umowy o kredyt konsumencki ulega zmianie w ten sposób, że konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, obowiązany jest do zwrotu kredytu bez oprocentowania i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy, z zastrzeżeniem ust. 3, w terminie i w sposób ustalony w umowie.";".

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy o kredycie konsumenckim, wprowadził do jej tekstu 7 poprawek.

Senat, przyjmując poprawki nr 2 i 3, zajął stanowisko, że konieczne jest wyłączenie spod działania ustawy o kredycie konsumenckim pożyczek i kredytów studenckich udzielanych na podstawie odrębnych przepisów. Wyłączenie to, zdaniem Izby, jest wskazane ze względu na specyfikę tego instrumentu, który, z merytorycznego punktu widzenia, stanowi raczej narzędzie dystrybucji pomocy państwowej dla studentów, aniżeli klasyczny kredyt w rozumieniu rozpatrywanej ustawy.

Poprawka nr 4, skracająca termin, w którym konsument może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, wynika z przekonania Senatu, iż jest to rozwiązanie korzystniejsze dla konsumentów. Można bowiem, zdaniem Izby, wyjść z założenia, że dopiero po upływie "czasu do namysłu" konsument otrzyma do dyspozycji środki finansowe lub dany towar. Ponadto 10-dniowy termin może niepotrzebnie wydłużać procedury kredytowe.

W intencji Senatu poprawka nr 7 usuwa wątpliwości związane z wykorzystaniem przez konsumenta uprawnienia do realizacji sankcji wobec kredytodawcy z tytułu naruszenia postanowień ustawy. Warunkiem skorzystania przez konsumenta z tego uprawnienia powinno być poinformowanie kredytodawcy w formie pisemnej, w celu wyeliminowania ewentualnego ryzyka podjęcia przez kredytodawcę czynności ezgekucyjnych.

Pozostałe poprawki polepszają ustawę od strony formalno-legislacyjnej poprzez wprowadzenie prawidłowej terminologii (poprawka nr 1), usunięcie przepisów niezawierających, w odniesieniu do obowiązującego stanu prawnego, nowych treści normatywnych (poprawka nr 5) oraz skorygowanie odesłania (poprawka nr 6).