U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 8 sierpnia 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz o zmianie innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz o zmianie innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 1, w art. 1 w ust. 1 w pkt 1 skreśla się wyraz "medycznym";

2)

w art. 1 w pkt 2, w art. 1a wyrazy "Medyczne laboratorium" zastępuje się wyrazem "Laboratorium";

3)

w art. 1 w pkt 5, w art. 6 w pkt 2 skreśla się wyrazy "i specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej";

4)

w art. 1 w pkt 6, w art. 6a:

a) w ust. 3 po wyrazach "diagnosty laboratoryjnego" dodaje się wyrazy ", z zastrzeżeniem ust. 4",

b) dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Osoby, o których mowa w ust. 1, mogą, po uzyskaniu zgody kierownika laboratorium, wykonywać samodzielnie czynności, o których mowa w art. 2 pkt 5.";

5)

w art. 1 w pkt 8, w art. 7a w ust. 2 wyraz "trybie" zastępuje się wyrazem "systemie";

6)

w art. 1 w pkt 10, w art. 9 w ust. 1 w zdaniu wstępnym wyrazy ", z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" zastępuje się wyrazami "w odniesieniu do osoby będącej obywatelem polskim";

7)

w art. 1 w pkt 14, w art. 13 w ust. 3 po wyrazach "ma obowiązek przedstawić" dodaje się wyrazy "diagnoście laboratoryjnemu, o którym mowa w ust. 1, a także do wiadomości";

8)

w art. 1 w pkt 14, w art. 13 w ust. 4 wyrazy "konsultanta wojewódzkiego" zastępuje się wyrazem "wojewodę";

9)

w art. 1 w pkt 18, w art. 17 w ust. 2 wyrazy "albo jednostki badawczo-rozwojowej" zastępuje się wyrazami ", jednostki badawczo-rozwojowej";

10)

w art. 1 w pkt 18, w art. 17 w ust. 3 wyraz "określa" zastępuje się wyrazem "określi";

11)

w art. 1 w pkt 18, w art. 17 w ust. 3 po wyrazie "fachowych" dodaje się wyraz "wobec";

12)

w art. 1 w pkt 18, w art. 17 w ust. 4 skreśla się wyraz "medycznych";

13)

w art. 1 w pkt 18, w art. 17 w ust. 4 po wyrazie "mikrobiologicznych" dodaje się wyrazy ", w celu zapewnienia właściwego poziomu i jakości czynności diagnostyki laboratoryjnej";

14)

w art. 1 w pkt 19, art. 18 otrzymuje brzmienie:

"Art. 18. Uprawnienie do kierowania laboratorium mają osoby:

1) posiadające prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego lub prawo wykonywania zawodu lekarza oraz

2) specjalizację w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej.";

15)

w art. 1 pkt 20 otrzymuje brzmienie:

"20) uchyla się art. 19;";

16)

w art. 1 pkt 21 otrzymuje brzmienie:

"21) uchyla się art. 20;";

17)

w art. 1 w pkt 23, w art. 30d w ust. 4:

a) w części wstępnej w zdaniu drugim po wyrazach "wnioskować o" dodaje się wyrazy "podjęcie jednej z następujących decyzji",

b) w pkt 1 i 3 wyraz "lub" zastępuje się przecinkiem;

18)

w art. 1 w pkt 28 po wyrazach "lit. c" dodaje się wyrazy "i e";

19)

w art. 2:

a) w pkt 1, w pkt 4 skreśla się wyraz "medyczne",

b) w pkt 2 wyrazy "Medyczne laboratorium" zastępuje się wyrazem "Laboratorium";

20)

w art. 4 w ust. 2 wyraz "wydaniem" zastępuje się wyrazem "podjęciem";

21)

w art. 6 wyrazy "1 października" zastępuje się wyrazami "3 października";

22)

skreśla się art. 7.

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz o zmianie innych ustaw, postanowił wprowadzić do jej tekstu 22 poprawki.

W toku prac legislacyjnych Senat wiele uwagi poświęcił relacjom pomiędzy uprawnieniami do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, a prawem do wykonywania zawodu lekarza. Wynikiem dyskusji na ten temat są poprawki nr 3 i 14.

W poprawce nr 3 Izba wyraziła pogląd, że wskazana jest rezygnacja z wymogu posiadania przez lekarza, który ubiega się o uprawnienia do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej, specjalizacji w dziedzinie przydatnej do wykonywania tego rodzaju czynności. W przekonaniu Senatu lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu jest uprawniony na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych, w tym także świadczeń objętych czynnościami diagnostyki laboratoryjnej w laboratorium diagnostycznym; z tego względu stawianie dodatkowego wymogu posiadania odpowiedniej specjalizacji do wykonywania tych czynności wydaje się nieuzasadnione.

Odrębnym zagadnieniem jest przepis określający wymagania konieczne do kierowania laboratorium diagnostycznym. W tym przypadku Senat zajął stanowisko (poprawka nr 14), że specjalizacja w dziedzinie przydatnej do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej jest konieczna w przypadku diagnosty laboratoryjnego kierującego laboratorium. Ponadto Senat zdecydował, że należy umożliwić kierowanie laboratorium lekarzowi, który taką specjalizację posiada, ponieważ jego kwalifikacje gwarantują właściwe wykonywanie tej funkcji.

Senat wyraził pogląd, że właściwym rozwiązaniem będzie umożliwienie osobom innym niż diagności laboratoryjni samodzielnego wykonywania niektórych czynności z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Zgodnie z poprawką nr 4 osoby te będą mogły prowadzić działalność naukową i dydaktyczną za zgodą kierownika laboratorium.

Kolejne poprawki wynikają z przekonania Senatu, że należy uzupełnić dodawane przepisy dotyczące obowiązków wizytatorów przeprowadzających kontrolę i ocenę czynności diagnostyki laboratoryjnej. Zdaniem Izby, przedstawianie protokołu z wizytacji jedynie kierownikowi laboratorium nie jest wystarczające - protokół należy także przedstawić diagnoście laboratoryjnemu, który dokonywał kontrolowanych czynności (poprawka nr 7).

Ponadto Senat uznał, że pożądanym rozwiązaniem będzie informowanie o nieprawidłowościach mających wpływ na wyniki badań diagnostycznych nie konsultanta wojewódzkiego lecz wojewodę, jako podmiot właściwy w tego rodzaju sprawach (poprawka nr 8).

Poprawka nr 13 uzupełnia upoważnienie ustawowe dla ministra właściwego do spraw zdrowia o wytyczne dotyczące treści rozporządzenia, co czyni zadość wymaganiom określonym w art. 92 Konstytucji.

Senat wyraził pogląd, że rozwiązanie, w myśl którego Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych prowadzi ewidencję laboratoriów diagnostycznych, jest zbędne, ponieważ dubluje rozwiązania zawarte w innych aktach prawnych. Zgodnie z uregulowaniami ustawy o zakładach opieki zdrowotnej prowadzony jest rejestr zakładów opieki zdrowotnej, do którego są wpisywane także laboratoria diagnostyczne. W związku z tym Senat usuwa z nowelizowanej ustawy przepisy dotyczące ewidencji laboratoriów (poprawki nr 15, 16, 18 i 22).

Pozostałe poprawki, poprzez zmiany redakcyjne, językowe oraz precyzujące, a także wyeliminowanie sformułowań mogących budzić wątpliwości interpretacyjne, poprawiają czytelność ustawy.