U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 11 grudnia 2003 r.

w sprawie ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 27 listopada 2003 r. ustawy o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 2 w ust. 1 skreśla się wyrazy "za które uważa się grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha,";

2)

w art. 2 w ust. 2 po wyrazach "działek rolnych" dodaje się wyrazy "o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha";

3)

w art. 9 w pkt 3, w art. 3 w ust. 10:

a) w zdaniu wstępnym po wyrazie "wsi" dodaje się wyraz "określi",

b) w pkt 1 i 2 skreśla się wyraz "określi";

4)

w art. 10 w ust. 4 w pkt 3 w lit. c wyrazy "pkt 1 i 2, lit. a" zastępuje się wyrazami "lit. a oraz pkt 1 i 2";

5)

w art. 13 w pkt 1 wyrazy ", który wchodzi" zastępuje się wyrazami "i art. 6 ust. 10, które wchodzą".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta Danielak


UZASADNIENIE

Senat na posiedzeniu w dniu 11 grudnia 2003 r. rozpatrzył ustawę o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i postanowił wprowadzić do jej tekstu 5 poprawek.

Senat wnikliwie rozważył przepisy określające warunki uzyskania płatności z Unii Europejskiej i uznał za konieczne dokonanie dwóch zmian. Pierwsza z nich zmierza do skreślenia definicji gospodarstwa rolnego, gdyż definicja tego pojęcia jest zawarta w Rozporządzeniu 1259/1999 ustanawiającym wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej. Druga poprawka określa minimalną łączną powierzchnię działek rolnych, których posiadanie uprawnia producenta rolnego do objęcia go płatnościami. Zgodnie z treścią poprawki jest to powierzchnia nie mniejsza niż 1 hektar, co odpowiada treści art. 1b ust. 5 Rozporządzenia 1259/1999 w brzmieniu wynikającym z Traktatu Akcesyjnego, zgodnie z którym państwo członkowskie może podjąć decyzję o minimalnej powierzchni gruntów rolnych uprawniającej do składania wniosku o uzyskanie płatności bezpośredniej, innej niż wskazana przez Komisję Europejską, jednakże na poziomie nie przekraczającym 1 hektara (poprawki nr 1 i 2).

Poprawka nr 5 przyspiesza wejście w życie przepisu, który zawiera delegacje do wydania rozporządzeń określających: wzór imiennego upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie spełniania przez producentów rolnych warunków do przyznania płatności, warunków organizacyjnych, technicznych i kadrowych, jakie powinny spełniać jednostki organizacyjne, którym można powierzyć przeprowadzenie kontroli. Z dniem ogłoszenia ma również wejść w życie delegacja, na podstawie której minister właściwy do spraw rozwoju wsi może określić dodatkowe kryteria typowania gospodarstw rolnych do kontroli i sposoby jej przeprowadzania.

Poprawka nr 3 ma charakter redakcyjny, natomiast poprawka nr 4 dokonuje korekty w zakresie odesłania.