U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 17 grudnia 2003 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2003 r. ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 5 w lit. a wyrazy "wprowadzenie do wyliczenia" zastępuje się wyrazami "zdanie wstępne";

2)

w art. 4 skreśla się wyrazy ", z wyjątkiem art. 1 pkt 3 - 7, które wchodzą w życie z dniem 31 grudnia 2003 r.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa nowelizowana) została zmieniona przez ustawę z dnia 20 grudnia 2002 r., która w części wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r. W dniu 12 grudnia br. Sejm przyjął następną ustawę nowelizującą, modyfikując ustawę nowelizowaną w ten sposób, że zmienił jej część (uchwaloną w dniu 20 grudnia 2002 r.) która nie weszła jeszcze w życie. Uregulowanie art. 4 drugiej nowelizacji (przyjętej 12 grudnia br.) przewiduje wejście w życie części przepisów z dniem 31 grudnia 2003 r. Przepisy art. 1 pkt 3 - 5, o których mowa w art. 4 ustawy nowelizującej późniejszej, nie mogą wejść w życie w dniu 31 grudnia br., ponieważ w tym dniu nie mają mocy obowiązującej. Poprawka nr 2 stanowi usunięcie tej kolizji i zapewnia wejście w życie z dniem 1 stycznia 2004 r., zgodnie z intencją projektu i celem zmian, w brzmieniu uwzględniającym obie nowelizacje.

Poprawka nr 1 wprowadza, stosowane w powszechnej praktyce legislacyjnej, pojęcie "zdania wstępnego", w miejsce "wprowadzenia do wyliczenia". To ostatnie jest wprawdzie stosowane w "Zasadach techniki prawodawczej" (§ 56 i § 58), jednakże w znaczeniu opisowym, dotyczącym danego zjawiska. W aktach normatywnych "wprowadzenie do wyliczenia" funkcjonuje jako "zdanie wstępne" i brak podstaw do zmiany takiej praktyki legislacyjnej.