U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 19 marca 2004 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 4 marca 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 skreśla się pkt 7;

2)

w art. 1 w pkt 34 w lit. a, w pkt 3 po wyrazach "w pkt 1 lub 2," dodaje się wyrazy "pozostającego na jej utrzymaniu i spełniającego warunki do renty rodzinnej,";

3)

w art. 1 w pkt 36 w lit. b, w ust. 4 w pkt 2 kropkę na końcu zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych.";

4)

w art. 1 w pkt 41, w art. 41a w ust. 1 w pkt 1 wyrazy "rozłożyć jej spłatę na raty lub umorzyć w całości lub w części składki bądź odsetki za zwłokę" zastępuje się wyrazami "rozłożyć ich spłatę na raty lub umorzyć w całości lub w części";

5)

w art. 1 w pkt 42, w art. 41b w ust. 4 wyrazy "decyzji o utracie ważności tej decyzji" zastępuje się wyrazami "decyzji o wygaśnięciu decyzji o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek";

6)

w art. 1 pkt 46, w art. 52 w ust. 1 w pkt 1 wyrazy "art. 112 §1" zastępuje się wyrazami "art. 112 §1 pkt 1 i 2";

7)

w art. 1 dodaje się pkt 72 w brzmieniu:

"72) do ustawy dodaje się załącznik w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej ustawy.";

8)

w art. 3 w pkt 1 w lit. c, w ust. 3 wyrazy "pkt 6-8" zastępuje się wyrazami "pkt 8";

9)

art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. 1. Rolnik lub domownik, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub współpracujący przy prowadzeniu tej działalności, podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w dniu wejścia w życie ustawy, jest zobowiązany, w terminie do dnia 30 września 2004 r. udokumentować Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w jakiej formie jest opodatkowana prowadzona przez niego pozarolnicza działalność gospodarcza lub działalność, przy której jest osobą współpracującą, a w przypadku prowadzenia działalności w 2003 roku, udokumentować także wysokość należnego podatku za ten rok.

2. Rolnik lub domownik zostaje wyłączony z ubezpieczenia z końcem trzeciego kwartału 2004 r., jeżeli z dokumentu, wymienionego w ust. 1 wynika, że prowadzona przez niego pozarolnicza działalność gospodarcza lub działalność, przy której prowadzeniu jest osobą współpracującą, jest opodatkowana na zasadach innych, niż określone w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym lub należny za ubiegły rok podatek przekroczył kwotę 2528 zł.

3. Niedostarczenie dokumentów, wymienionych w ust. 1, powoduje ustanie ubezpieczenia z końcem trzeciego kwartału 2004 r.";

10)

dodaje się art. 5a w brzmieniu:

"Art. 5a. 1. Osoba, podlegająca w dniu wejścia w życie ustawy ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, podlega temu ubezpieczeniu na dotychczasowych zasadach, jeżeli rodzaj i rozmiar prowadzonej produkcji wskazuje, że jest to dział specjalny w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

2. Osoba, o której mowa w ust. 1, jest zobowiązana, w terminie do dnia 30 września 2004 r., dostarczyć Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaświadczenie organu podatkowego o rodzajach i rozmiarach prowadzonej produkcji.

3. Jeżeli z dostarczonych dokumentów wynika, że prowadzona przez daną osobę działalność nie stanowi działu specjalnego produkcji rolnej w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, ubezpieczenie tej osoby ustaje z dniem 30 września 2004 r.

4. Niedostarczenie zaświadczenia w terminie określonym w ust. 2 uważa się za nieprowadzenie przez daną osobę działu specjalnego w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą i powoduje ustanie ubezpieczenia z dniem 30 września 2004 r.";

11)

w art. 12 wyrazy "Rady Rolników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" zastępuje się wyrazami "Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników";

12)

w art. 13 w pkt 3-5 po wyrazie "ustawą" dodaje się wyrazy ", nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy";

13)

w załączniku do ustawy w lp. 8 w lit. a wyraz "listy" zastępuje się wyrazem "lisy".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Kazimierz KUTZ


UZASADNIENIE

 

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 4 marca 2004 r. ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wprowadził do niej 13 poprawek.

Najważniejsze merytorycznie to poprawki 9 i 10, dotyczące przepisów przejściowych.

W poprawce 9 Senat zmienił niespójne z regulacjami zawartymi w innych przepisach i niekompletne rozwiązania, dotyczące wyłączenia z ubezpieczenia społecznego rolników, osób prowadzących pozarolniczą działalność, opodatkowaną w innej formie niż stanowią przepisy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Poprawka 10, natomiast, wypełnia w nowelizacji lukę wynikającą z braku przepisów przejściowych dotyczących wyłączenia z ubezpieczenia społecznego rolników osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Zaproponowane, w powyższym zakresie, przez Senat rozwiązania, przesuwają również o kwartał termin wyłączenia z ubezpieczenia osób, których prawo do ubezpieczenia społecznego rolników zostaje ograniczone w wyniku wprowadzonych nowelizacją zmian.

Zdaniem Senatu, wprowadzone w tym zakresie poprawki pozwolą uniknąć wielu nasuwających się obecnie wątpliwości a przesunięcie o kwartał terminu wyłączenia z ubezpieczenia niektórych podmiotów, w sposób bardziej płynny wdrożyć ustawę.

Zmiana wprowadzana poprawką 3, polegająca na dodaniu przepisu umożliwiającego Kasie Rolniczego Ubezpieczenia nieodpłatne korzystanie z krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych, przyczyni się niewątpliwie do usprawnienia pracy tego organu.

Część poprawek Senatu ma na celu zapewnienie spójności nowelizacji z innymi ustawami.

I tak, poprawka 1, eliminuje zbędny przepis, powtarzający regulację już uchwaloną w ustawie z dnia 28 lutego 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, poprawka 6, koryguje niewłaściwe odniesienie do przepisów Ordynacji podatkowej, eliminując przepisy nie mające zastosowania do zakresu działania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego a poprawka 8, dostosowuje przepis zawarty w ustawie o działach administracji rządowej do zmian wprowadzanych wcześniej wchodzącą w życie nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Pozostałe poprawki doprecyzowują przepisy, których stosowanie mogłoby nasuwać wątpliwości interpretacyjne, zmierzają do ujednolicenia terminologii oraz eliminują błędy redakcyjne. Do nich, między innymi, należą: