U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 17 marca 2005 r.

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej raz ustawy o żegludze śródlądowej

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 18 lutego 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2 w lit. b, w ust. 3 wyrazy "nieprowadzących działalności gospodarczej" zastępuje się wyrazami ", których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej";

2)

w art. 1 w pkt 9, w art. 18d w ust. 9 wyraz "wypłacane" zastępuje się wyrazem "finansowane";

3)

w art. 1 w pkt 17 w lit. b:

a) w zdaniu wstępnym wyrazy "ust. 5 i 6" zastępuje się wyrazami "ust. 4a, 4b, 5 i 6",

b) przed ust. 5 dodaje się ust. 4a i 4b w brzmieniu:

"4a. Organ uprawniony do powołania członka Trybunału odwołuje go wyłącznie w przypadku:

1) zrzeczenia się funkcji,

2) choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji,

3) skazania prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa z winy umyślnej.

4b. W przypadku odwołania członka lub jego śmierci, właściwy organ powołuje nowego członka Trybunału.";

4)

w art. 1 w pkt 18 w lit. c, w ust. 7 wyrazy "art. 16" zastępuje się wyrazami "art. 16 ust. 1";

5)

w art. 1 w pkt 19, w art. 41a:

a) w ust. 1 i 3-5 użyty w różnym przypadku wyraz "kasacja" zastępuje się użytymi w odpowiednim przypadku wyrazami "skarga kasacyjna",

b) w ust. 2 wyraz "Kasację" zastępuje się wyrazami "Skargę kasacyjną";

6)

w art. 1 w pkt 19, w art. 41a w ust. 1 wyrazy "oczywistej niesłuszności orzeczenia" zastępuje się wyrazami "rażącej niewspółmierności kary dyscyplinarnej lub regulaminowej";

7)

w art. 1 w pkt 22, w art. 53 skreśla się ust. 1;

8)

w art. 1 w pkt 23, w art. 53a w ust. 2 w pkt 1 wyrazy "5 m" zastępuje się wyrazami "7,5 m";

9)

w art. 1 w pkt 23, w art. 53a w ust. 4 w pkt 2 wyrazy "ust. 2" zastępuje się wyrazami "ust. 1";

10)

w art. 1 w pkt 23, w art. 53a:

a) w ust. 4 skreśla się kropkę na końcu oraz dodaje zdanie końcowe w brzmieniu:

" - przy czym opłaty dla uczniów i studentów w wieku do 26 lat podlegają obniżeniu o 50%.",

b) w ust. 6 w pkt 2 po wyrazach "polski związek sportowy" dodaje się wyrazy "i uwzględniając obowiązek obniżenia opłaty o 50% dla uczniów i studentów w wieku do 26 lat ";

11)

w art. 1 w pkt 24, art. 53c otrzymuje brzmienie:

"Art. 53c. 1. Uprawianie płetwonurkowania wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji potwierdzonych stosownym dokumentem oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

2. Dokumenty potwierdzające uzyskane kwalifikacje wydają krajowe i zagraniczne szkoleniowe organizacje nurkowe. Instruktorzy tych organizacji przeprowadzają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szkolenia według systemu szkolenia danej organizacji, zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. System szkolenia powinien uwzględniać stopnie wyszkolenia określone w odpowiednich Polskich Normach dotyczących płetwonurkowania.

3. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do uprawiania płetwonurkowania potwierdzone dokumentem wydanym poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej mogą uprawiać płetwonurkowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych kwalifikacji.

4. Minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu określi, w drodze rozporządzenia, zasady bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania, biorąc pod uwagę odpowiednie Polskie Normy dotyczące płetwonurkowania.";

12)

w art. 2:

a) w pkt 1, w art. 18 w ust. 2 wyrazy "5 m" zastępuje się wyrazami "7,5 m",

b) w pkt 9:

- lit. b, w części IIIa w poz. 1 skreśla się pkt 1 oraz w pkt 2 wyrazy "7,01" zastępuje się wyrazami "7,5",

- lit. c, w części Va skreśla się pkt 1 oraz w pkt 2 wyrazy "7,01" zastępuje się wyrazami "7,5";

13)

w art. 2 w pkt 1, w art. 18 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do osób, które mają obywatelstwo albo siedzibę w jednym z państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Szwajcarii.";

14)

w art. 2 w pkt 2, w art. 19 w ust. 2 wyrazy "art. 10" zastępuje się wyrazami "art. 10 ust. 1";

15)

w art. 2

a) kt 4 w lit. b:

- zdaniu wstępnym wyrazy "ust. 4a-4c" zastępuje się wyrazami "ust. 4a-4d",

- ust. 4c po wyrazie "ustawy" dodaje się wyrazy ", z zastrzeżeniem ust. 4d",

- daje się ust. 4d w brzmieniu:

"4d. Określone w załączniku do ustawy wysokości opłat za przeprowadzenie przeglądów technicznych podlegają obniżeniu o 70%, w przypadku ich uiszczania przez organizacje pożytku publicznego w odniesieniu do prowadzonej przez nie statutowej działalności odpłatnej i nieodpłatnej.",

b) w pkt 5, w art. 23:

- ust. 2 po wyrazie "ustawy" dodaje się wyrazy ", z zastrzeżeniem  ust. 3",

- daje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Określone w załączniku do ustawy wysokości opłat za wpis do rejestru statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji podlegają obniżeniu o 70%, w przypadku ich uiszczania przez organizacje pożytku publicznego w odniesieniu do prowadzonej przez nie statutowej działalności odpłatnej i nieodpłatnej.";

16)

w art. 5 dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Dotychczasowe przepisy wykonawcze w zakresie uprawiania płetwonurkowania, wydane na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy wymienionej w art. 1, zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 53c ust. 4 ustawy wymienionej w art. 1, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.".

WICEMARSZAŁEK SENATU

Jolanta DANIELAK


UZASADNIENIE

Senat, rozpatrując ustawę o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej, postanowił wprowadzić do jej tekstu 16 poprawek.

Poprawka nr 3 jest wyrazem przekonania Senatu o konieczności zawarcia w ustawie przepisu, który określi podstawy odwołania członka Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu, a bez którego regulacje dotyczące tego Trybunału nie byłyby kompletne. Zdaniem Izby wskazane jest uwzględnienie różnych sytuacji życiowych (np. choroby uniemożliwiającej sprawowanie funkcji), w przypadku których organ uprawniony do powołania członka Trybunału powinien go odwołać.

Senat zajął stanowisko, że określona w ustawie przesłanka ("oczywista niesłuszność orzeczenia") uprawniająca do wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego jest nieznaną obowiązującemu systemowi prawnemu podstawą prawną do wniesienia środka zaskarżenia. W związku z tym zastąpił ją właściwą przesłanką (poprawka nr 6).

Zdaniem Senatu przepis dotyczący uprawiania alpinizmu i sportów motorowych ma wyłącznie charakter zalecenia określonego zachowania. Ponieważ ustawa nie przewiduje sankcji za jego nieprzestrzeganie, został on wykreślony jako zbędny (poprawka nr 7).

Poprawka nr 8 rozciąga liberalne zasady prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji na szerszą grupę żeglarzy. Senat uznał takie rozwiązanie za uzasadnione, szczególnie w odniesieniu do organizacji młodzieżowych, które w przeważającej części dysponują statkami bez napędu mechanicznego o długości kadłuba do 7,5 m. Poprawka nr 12 jest konsekwencją poprawki 8 nr i wprowadza stosowne zmiany do nowelizowanej ustawy o żegludze śródlądowej.

Intencją Senatu było przyznanie uczniom i studentom w wieku do 26 lat 50-procentowej zniżki z tytułu opłat za egzaminy stwierdzające odpowiednie kwalifikacje do uprawiania żeglarstwa i za egzaminy na poszczególne stopnie żeglarskie oraz wydawanie dokumentów potwierdzających te kwalifikacje (poprawka nr 10). Senat uznał, że żeglarstwo jest sportem bardzo popularnym wśród młodzieży i w związku z tym postanowił zapewnić tej grupie wiekowej łatwiejszy dostęp do uprawiania tego sportu, bowiem zbyt wygórowane opłaty mogłyby stanowić pewną barierę.

W toku prac nad ustawą Senat wiele uwagi poświęcił zagadnieniom dotyczącym uprawiania płetwonurkowania. Ostatecznie przyjęto rozwiązanie (poprawka nr 11), w myśl którego polski związek sportowy nie będzie jedyną organizacją poświadczającą posiadanie odpowiednich kwalifikacji; będą do tego uprawnione krajowe i zagraniczne organizacje nurkowe. Rozwiązanie to przewiduje, że system szkoleń prowadzonych przez te organizacje będzie się opierał na Polskich Normach (będących implementacją norm europejskich) dotyczących płetwonurkowania. Izba kierowała się przy tym przeświadczeniem, że system certyfikacji na poszczególne stopnie opiera się na zasadzie wzajemnego uznawania stopni przez organizacje i większość organizacji podpisała w tym zakresie wzajemne porozumienia. W wyniku wprowadzenia nowych, krajowych certyfikatów ich posiadacze mogą być dyskryminowani finansowo na świecie, ponieważ nurek z nieznanym certyfikatem jest zobowiązany do płatnego uczestnictwa w nurkowaniach sprawdzających, przed umożliwieniem mu uczestnictwa w nurkowaniach "normalnych".

Poprawka nr 13 przyznaje prawo do rejestracji statku w Polsce podmiotom z państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)-stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz ze Szwajcarii. Zdaniem Senatu jest to konieczne uzupełnienie, ponieważ stosowne umowy zawarte pomiędzy tymi państwami a Unią Europejską przewidują przyznanie tego rodzaju uprawnienia.

Poprawka nr 15 jest w przekonaniu Izby formą uprzywilejowania organizacji pożytku publicznego, jako organizacji działającej w sferze zadań szczególnie ważnych dla społeczeństwa. Uprzywilejowanie to polega na przyznaniu tym organizacjom 70-procentowej zniżki w przypadku wnoszenia przez nie opłat za wpis do rejestru statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji oraz za przeglądy techniczne tych statków.

Senat uznał, że ze względu na krótki (14-dniowy) okres vacatio legis wskazane jest czasowe utrzymanie w mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2002 roku w sprawie uprawiania płetwonurkowania (poprawka nr 16).

Pozostałe poprawki poprawiają czytelność ustawy poprzez wprowadzenie do niej prawidłowej terminologii (poprawki nr 1, 2 i 5) oraz skorygowanie odesłań (poprawki nr 4, 9 i 14).