U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 16 czerwca 2005 r.

 

w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego

 

 

Senat, po rozpatrzeniu uchwalonej przez Sejm na posiedzeniu w dniu 20 maja 2005 r. ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, wprowadza do jej tekstu następujące poprawki:

1)

w art. 1 w pkt 2 po wyrazach "po art. 10" dodaje się wyrazy "w rozdziale 2";

2)

w art. 1 w pkt 2, w art. 10d skreśla się ust. 2 - 5 oraz oznaczenie ust. 1;

3)

w art. 1 w pkt 3 w lit. b, w ust. 6 w pkt 1 po wyrazach "kierownik tego zakładu" dodaje się wyrazy ", jeżeli jest lekarzem";

4)

w art. 1 w pkt 6 kropkę na końcu zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 7 w brzmieniu:

"7) w art. 55 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Pełna realizacja sieci, o których mowa w ust. 1 i 2, nastąpi w terminie do dnia 31 grudnia 2008 r.".";

5)

skreśla się art. 2.

MARSZAŁEK SENATU

Longin PASTUSIAK


Uzasadnienie

Poprawki wniesione przez Senat do ustawy z dnia 20 maja 2005 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego mają charakter przede wszystkim uściślający i porządkującym. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje poprawka dotycząca oceny zasadności zastosowania przymusu bezpośredniego przez kierownika zakładu opieki zdrowotnej (poprawka nr 3). Poprawka ta uwzględnia realia funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej w dzisiejszych warunkach społeczno-gospodarczych i zapewnia jednocześnie ochronę prawną osobie, wobec której zastosowano przymus bezpośredni. Dlatego też, jeżeli kierownik zakładu opieki zdrowotnej nie jest lekarzem - musi upoważnić do tej czynności lekarza (jeżeli zaś jest lekarzem, może dokonać tej oceny osobiście lub też upoważnić innego lekarza).

Uregulowanie usytuowania zatrudnienia Rzeczników Praw Pacjenta w Biurze Praw Pacjenta w zakresie zawartym w poprawce nr 2, jest zdaniem Senatu wystarczające (szczególnie zważywszy na istnienie przepisu art. 3 ustawy nowelizującej).

Poprawki nr 4 i nr 5 zmierzają do poprawnego legislacyjnie uregulowania wydłużenia terminu realizacji sieci zakładów opieki psychiatrycznej. Mimo że technika legislacyjna nie zaleca nowelizowania przepisów przejściowych, należało się odnieść wprost do ustawy o ochronie zdrowia psychicznego jako ustawy podstawowej w danej materii, do jej art. 55, nie zaś wprowadzać w ustawie nowelizującej uregulowanie zawarte w art. 2. Jeżeli termin określony w art. 55 nie został dotrzymany - okazał się nierealny do wykonania, można to uznać za popełnienia błędu w tym zakresie i tym uzasadnić celowość dokonania nowelizacji art. 55, wprowadzając w nim termin do dnia 31 grudnia 2008 r.

Poprawka nr 1 zapewnia właściwe usytuowanie w systematyce ustawy przepisów dotyczących Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.