Druk nr 625

5 marca 2004 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

Pan

Longin PASTUSIAK

MARSZAŁEK SENATU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Na podstawie art. 84 ust. 1 Regulaminu Senatu, my niżej podpisani senatorowie wnosimy projekt uchwały w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Do reprezentowania nas w pracach nad tym projektem uchwały upoważniamy senatora Krzysztofa Jurgiela.

W załączeniu przekazujemy projekt uchwały.

(-) Adam Biela

(-) Anna Kurska

(-)Mieczysław Janowski

(-) Jan Szafraniec

(-) Krzysztof Jurgiel

 
   


p r o j e k t

U C H W A Ł A

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia

w sprawie transmitowania przez Telewizję Polską obrad Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

W związku z niedostatecznym odbiorem społecznym prac Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a co za tym idzie, niezrozumieniem charakteru, roli i wagi Izby Wyższej parlamentu w konstytucyjnym porządku prawnym Rzeczypospolitej Polskiej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do rozpoczęcia transmisji obrad Senatu RP w pasmach, w których transmitowane są obrady Sejmu RP.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".


Uzasadnienie

Ogólnie znany jest problem braku zaufania społecznego do organów władzy państwowej. Kwestia ta dotyczy również organów władzy ustawodawczej. Nawet jeśli ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że Senat cieszy się większym zaufaniem niż Sejm, to w dalszym ciągu zaufanie to jest niskie i pozostaje problem upowszechnienia wiedzy o zadaniach i roli Izby Wyższej w porządku konstytucyjnym III Rzeczypospolitej. Brak takiej wiedzy w społeczeństwie jest często źródłem populistycznych ataków wymierzonych w sens istnienia Senatu w systemie władzy ustawodawczej.

Senat od początku III Rzeczypospolitej jest aktywnym uczestnikiem władzy ustawodawczej. Jego kompetencje ustawodawcze skonstruowane są co prawda inaczej niż kompetencje Sejmu, ale jego rola jest szczególnie istotna w procesie tworzenia prawa. Zwłaszcza obecnie kwestie rozpatrzenia przez Senat uchwalonego przez Sejm prawa dostosowującego ustawodawstwo polskie do prawa Unii Europejskiej wymagają, ze względu na wagę problemu, szczegółowej prezentacji wszystkich stanowisk opinii publicznej.

Z tego powodu telewizja publiczna powinna w dniach, w których nie prowadzi transmisji obrad Sejmu RP, w tych samych pasmach transmitować obrady Senatu. Wiąże się to ściśle z art. 22 ust. 2 Ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym jednostki publiczne radiofonii i telewizji umożliwiają naczelnym organom państwowym bezpośrednią prezentację oraz wyjaśnianie polityki państwa.

Biorąc pod uwagę przedstawione argumenty, należy uznać uchwałę za uzasadnioną.