Warszawa, dnia 13 września 2004 r.

KANCELARIA SENATU

BIURO LEGISLACYJNE

 

 

 

Opinia do ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Tajlandii o wzajemnej pomocy w sprawach karnych, sporządzonej w Bangkoku dnia 26 lutego 2004 r.

W dniu 10 września 2004 r. Sejm, w drodze ustawy, wyraził zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Tajlandii o wzajemnej pomocy w sprawach karnych, sporządzonej w Bangkoku w dniu 26 lutego 2004 r. Celem przedmiotowej Umowy międzynarodowej jest określenie podstaw i zakresu pomocy prawnej w sprawach karnych pomiędzy obydwoma krajami. Umowa ta ma usprawnić współdziałanie sądów i prokuratur w zwalczaniu przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej. Umowa określa w szczególności:

- warunki formalne wniosku o udzielenie pomocy,

- sposób wykonania wniosku i zasady ponoszenia kosztów z tym związanych,

- zasady doręczeń dokumentów i udostępniania kopii dokumentów lub informacji,

- zasady wykonania wniosków o przeszukanie, odebranie lub przekazanie przedmiotu,

- zasady czasowego przekazywania do państwa wzywającego osób pozbawionych wolności w celu przesłuchania.

Organem centralnym, właściwym do przekazywania i przyjmowania wniosków o udzielenie pomocy będzie Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny.

Umowa będzie mogła być wykonywana bezpośrednio i ma pierwszeństwo przed ustawą Kodeks postępowania karnego.

W związku z tym, że Umowa dotyczy wolności, praw i obowiązków obywatelskich określonych w Konstytucji, stanowiących również materię ustawową podlega ona ratyfikacji przez Prezydenta RP za uprzednią zgodą parlamentu wyrażoną w ustawie (art. 89 ust 1 pkt 2

i 5 Konstytucji). Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Opinię sporządziła Beata Mandylis