Wizyta Arvydasa Vidżiunasa, wiceprzewodniczącego Parlamentu Republiki Litewskiej

3 marca 2000 r. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Litewskiej Arvydas Vidżiunas, któremu towarzyszył poseł, zastępca przewodniczącego grupy parlamentarnej ds. kontaktów z Polską Artur Płokszto. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

W czasie spotkania Donald Tusk wyraził przekonanie, iż współpraca Polski i Litwy jest bardzo dobra. Zdaniem wicemarszałka, nasze kraje łączy wspólnota interesów, a problemy jakie musimy jeszcze rozwiązać, są nieproporcjonalne do spraw, które nasze państwa łączą. Jesteśmy - jak stwierdził wicemarszałek - zainteresowani powodzeniem swojego litewskiego sąsiada. Polska popiera dążenia Litwy do przystąpienia do struktur europejskich i chce rozwijać współpracę dwustronną.

Goście podziękowali za życzliwość i deklaracje współpracy. Arvydas Vidżiunas stwierdził, że integracja z Europą poprzez Polskę to dla Litwy cenny kierunek. Litwa jest zainteresowana polskimi doświadczeniami w dokonywaniu transformacji, a także polskimi inwestycjami na Litwie.

Wiceprzewodniczący litewskiego Parlamentu zapewnił, że w kwestiach drażliwych, dotyczących polskiej mniejszości na Litwie, po stronie litewskiej jest wola rozwiązania tych spraw.