Zine El Abidine Ben Ali, prezydent Republiki Tunezyjskiej w Senacie

28 marca 2000 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Tunezyjskiej Zine El Abidine Ben Ali.

Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie: Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz senator Krzysztof Majka.

Marszałek Alicja Grześkowiak podkreśliła, że dla Polski ta wizyta ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to pierwsza wizyta głowy państwa arabskiego w Polsce, a cieszy tym bardziej, iż w wypadku prezydenta Tunezji, który był kiedyś ambasadorem w Polsce, jest to powrót do naszego kraju po latach.

Zdaniem marszałek Alicji Grześkowiak, Polska powinna utrzymywać ściślejszą współpracę z państwami arabskimi. Marszałek przypomniała wizytę delegacji Senatu RP w Libanie i Katarze, wizytę delegacji Zgromadzenia Doradczego Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, a także fakt, iż spodziewana jest wizyta przedstawicieli Zgromadzenia Konsultacyjnego Arabskiej Republiki Egiptu.

Zine El Abidine Ben Ali stwierdził, iż przebywał w Polsce przed szesnastu lat, w trudnym okresie naszej historii, a mimo to ma dobre wspomnienia z tego czasu. Natomiast Polska jaką zastaje dziś, to kraj rozkwitu. Tunezja, jak powiedział prezydent, jest zainteresowana rozwijaniem współpracy z naszym krajem w wielu dziedzinach. Prezydent widzi w Polsce głównego partnera Tunezji w tym rejonie Europy.

Ponieważ w Tunezji jest parlament jednoizbowy, a do prezydenta docierają głosy o potrzebie stworzenia drugiej izby, Zine El Abidine Ben Ali, poprosił marszałek Alicje Grześkowiak o argumenty za dwuizbowym parlamentem.

Marszałek przypomniała Światowe Forum Senatów i II Izb Parlamentów, jakie odbyło się niedawno w Paryżu i sprawy tam poruszane. Przypomniała też statystykę, z której wynika, iż coraz więcej państw demokratycznych przekształca parlamenty jednoizbowe w dwuizbowe. Jak podkreśliła marszałek, za parlamentem dwuizbowym przemawiają racje polityczno-społeczne, a także gwarancja lepszej jakości tworzonego prawa.