Szef Sztabu Obrony Włoch gen. Mario Arpino w Senacie

25 maja 2000 r. wizytę w Senacie RP złożył szef Sztabu Obrony Włoch gen. Mario Arpino. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej senator Stefan Jurczak, a także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Henryk Szumski.

W czasie spotkania marszałek przypomniała, że związki polskiego i włoskiego oręża mają długą tradycję, nasze narody łączy przyjaźń, są więc - jak stwierdziła marszałek - podstawy do jak najlepszej współpracy Polski i Włoch - w tym naszych armii, w ramach NATO. Marszałek Alicja Grześkowiak podkreśliła, że w Polsce w krótkim czasie dokonano tak wielu reform, jak w niewielu innych państwach. Armia, jej przekształcenie, jest dla naszego państwa niezwykle ważna, niestety tempo tej transformacji ograniczają , między innymi, możliwości budżetowe. Marszałek Alicja Grześkowiak wyraziła nadzieję na pomoc NATO, na wsparcie Włoch w unowocześnianiu polskich sił zbrojnych.

Szef Sztabu Obrony Włoch Maria Arpino przypomniał, że jego państwo wspierało polskie starania o przystąpienie do NATO, zapewnił również, że Włochy nie przestanie wspierać dążeń Polski do integracji z Unią. Generał wyraził także gotowość współpracy armii włoskiej z polska armią.

Marszałek Alicja Grześkowiak zapewniła, że członkostwo w NATO jest dla Polski gwarancją bezpieczeństwa, natomiast integracja z Unią Europejską to jedyna droga rozwoju.