Prezydent Republiki Chorwackiej Stjepan Mesić wraz z delegacją w Senacie

29 czerwca 2000 r. wizytę w Senacie RP złożył Prezydent Republiki Chorwackiej Stjepan Mesić wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski, przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Zbigniew Romaszewski oraz przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej senator Jerzy Pieniążek.

Marszałek Alicja Grześkowiak pogratulowała przemian przeprowadzonych w ostatnich latach w Chorwacji. Marszałek wysoko oceniła współprace polsko-chorwacką, zadeklarowała gotowość rozwijania tej współpracy, zwłaszcza parlamentarnej. Senat - jak stwierdziła Alicja Grześkowiak - gotów jest podzielić się doświadczeniami w reformowaniu prawa zgodnie z potrzebami transformacji systemowej.

Prezydent Stjepan Mesić przedstawił proces demokratyzacji w swoim kraju. Mówił o spowolnieniu, czy wręcz redukcji przemian w okresie wojny bałkańskiej i o reformach jakie Chorwacja zamierza dokonać obecnie: zmiany w konstytucji, nowy podział władzy w państwie, nowa rola parlamentu, zwłaszcza drugiej izby, rewizja procesu prywatyzacji. W polityce zagranicznej Chorwacja chce być postrzegana jako państwo prawa, z którym warto współpracować i inwestować w nim kapitał.

W czasie spotkania rozmawiano również o sytuacji na Bałkanach. Chorwacja oczekuje na przemiany demokratyczne w Serbii. Republika Chorwacji własnym przykładem zamierza pokazać, że demokracja się opłaca.

Przewodniczący Polsko-Chorwackiej Grupy Parlamentarnej senator Jerzy Pieniążek poinformował o współpracy polskich i chorwackich parlamentarzystów, o powstających w Polsce towarzystwach przyjaźni polsko-chorwackiej, o współpracy polskich i chorwackich miast.