Przewodnicząca Senatu Hiszpanii Esperanza Aquirre Gil de Biedma w Senacie RP

9.11.2000 r. wizytę w Senacie RP złożyła przebywająca w Polsce na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak przewodnicząca Senatu Hiszpanii Esperanza Aquirre Gil de Biedma wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie: Tadeusz Rzemykowski, Donald Tusk i Marcin Tyrna.

Marszałek podkreśliła, że Polskę łączą z Hiszpanią przyjazne stosunki, a od rozpoczęcia przemian systemowych w naszym kraj Hiszpania stała się dla nas przykładem jak reformować gospodarkę, jak zmierzać do Unii Europejskiej.

Marszałek poinformowała o przeprowadzonych reformach społecznych i czekającej restrukturyzacji przemysłu wydobywczego, kolei, rolnictwa. Alicja Grześkowiak mówiła również o kosztach społecznych, jakimi została okupiona transformacja.

W czasie spotkania przedstawiono sytuację polityczną i gospodarczą naszego kraju, porównywano efekty reform w Polsce i Hiszpanii.

Przewodniczaca Senatu Hiszpanii wyraziła przekonanie, że bez reform Polska nie osiągnęłaby wskaźników gospodarczych, jakie dziś przedstawia. Zapewniła też o uznaniu dla polskich dokonań i zadeklarowała gotowość Hiszpanii do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z polskimi reformatorami. Jej zdaniem, integracja Polski z Unią Europejską jest sprawą oczywistą.

Podkreśliła również, że Hiszpanie są zainteresowani inwestycjami w Polsce.