Przewodnicząca Urzędu Kontrolerów Sejmowych Republiki Litwy Leonarda Kuodiene wraz z delegacją w Senacie

15 listopada 2000 r. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca Urzędu Kontrolerów Sejmowych Republiki Litwy Leonarda Kuodiene wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Działająca na Litwie od 1995 roku instytucja Kontrolerów Sejmowych jest odpowiednikiem polskiego Urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich. Leonarda Kuodiene przedstawiła model funkcjonowania swojego urzędu. Przewodnicząca wysoko ceniła dorobek Polski w rozwijaniu demokracji. Jak stwierdziła, Urząd Kontrolerów Sejmowych zamierza korzystać z doświadczeń polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski podkreślił rangę Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce i jego znaczenie w rozwijaniu demokracji. Wicemarszałek poinformował też o roli Senatu w tworzeniu prawa.

W czasie spotkania omawiano również stosunki polsko-litewskie. Wicemarszałek wskazał na potrzebę poprawienia współpracy gospodarczej miedzy naszymi krajami. Zapewnił o popieraniu przez Polskę litewskich dążeń do integracji ze strukturami europejskimi. Wysoko ocenił współpracę parlamentarną naszych państw.