Sekretarz generalny NATO George Robertson w Senacie RP

30 marca 2001 r. wizytę w Senacie złożył sekretarz generalny NATO George Robertson. Gościa przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałek Marcin Tyrna oraz przewodniczący senackich komisji: Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych i i Integracji Europejskiej senatorowie Stefan Jurczak i Krzysztof Majka.

Marszałek Alicja Grześkowiak i Sekretarz generalny NATO George Robertson

"Przyjechałem do Warszawy nie tylko z wyrazami uznania dla polskich żołnierzy ale przede wszystkim po to by powiedzieć co trzeba zrobić, aby polska armia osiągnęła standardy NATO" - powiedział G. Robertson. Marszałek Senatu A. Grześkowiak podkreśliła, że Senat podczas prac nad tegorocznym budżetem starał się polepszyć sytuację finansową armii. Zdaniem marszałek, przyjęty ostatnio sześcioletni plan reform w polskim wojsku pokazuje naszą determinację w restrukturyzacji i modernizacji armii.

George Robertson, Alicja Grześkowiak, Marcin Tyrna, Krzysztof Majka

Sekretarz generalny pozytywnie ocenił dotychczasową obecność Polski w NATO i wypełnianie zadań sojuszniczych, czego przykładem może być służba polskich żołnierzy w Kosowie, na granicy macedońskiej. Sekretarz generalny NATO program modernizacji polskich sił zbrojnych określił jako dobry i absolutnie niezbędny krok w integracji ze strukturami sojuszu. Konieczne jest jednak zapewnienie środków na jego realizację. Polskie siły zbrojne wymagają gruntownych zmian, aby wypełnić trudne cele uzgodnione z NATO. Podkreślił, że Unia Europejska będzie się dokładnie przyglądać obietnicom złożonym przez Polskę i przyjęcie Polski do UE w dużej mierze będzie zależało od realizacji złożonych obietnic.

Podczas spotkania poruszono także problemy związane z obecną sytuacją na Ukrainie. Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że Ukraina pozostaje naszym strategicznym partnerem. Sekretarz generalny stwierdził, że NATO utrzymuje specjalne relacje z Ukrainą i bacznie obserwuje rozwój sytuacji w tym kraju. Jego zdaniem, Polska odgrywa bardzo istotną rolę w regionie i opinia naszego kraju jest dla sojuszu bardzo ważna.