Przewodniczący Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Giennadij Nikołajewicz Sielezniow w Senacie RP

30 marca 2001 r. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Giennadij Nikołajewicz Sielezniow wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Krzysztof Majka.

Wizyta delegacji Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polsce zależy na otwartości i dobrosąsiedzkich, ożywionych stosunkach z Rosją. Zwróciła uwagę na - odmienny od rządowych - charakter kontaktów międzyparlamentarnych.

G. Sielezniow poinformował o systemie władzy ustawodawczej w Federacji Rosyjskiej. Omówił przeprowadzane obecnie reformy Rady Federacji, odpowiednika Senatu. Zdaniem przewodniczącego, usprawnią one współpracę między obu izbami parlamentu rosyjskiego i zwiększą skuteczność jego pracy. Jak stwierdził, parlament dwuizbowy jest potrzebny, zwłaszcza w takim kraju jak Rosja. Marszałek A. Grześkowiak poinformowała deputowanych Dumy Państwowej, że Senat IV kadencji przyjął ponad 3800 poprawek do sejmowych ustaw, z których Sejm zaakceptował około 3000. Jej zdaniem, często droższa jest nowelizacja ustaw niż trzymanie drugiej izby. Ważny jest także sposób wyboru senatorów, większościowy, zwiększający reprezentatywność Izby.

Przewodniczący Dumy Państwowej Giennadij Nikołajewicz Sielezniow

Przewodniczący Dumy Państwowej interesował się, ze względu na rosyjskie problemy z podziałem kompetencji między władzami federacji a lokalnymi, efektami przeprowadzonej w Polsce reformy terytorialnej i administracyjnej.

Podczas spotkania zgodzono się co do potrzeby zaaktywizowania współpracy między parlamentami Polski i Rosji.

Marszałek Senatu, przypominając o tradycyjnej trosce Senatu o rodaków zamieszkałych poza krajem, zwróciła się z prośbą o otoczenie przez władze rosyjskie opieką mieszkających w Rosji Polaków, szczególnie - o zainteresowanie polskim szkolnictwem, które jest ważne dla zachowania tożsamości i narodowego dziedzictwa Polaków mieszkających poza granicami macierzy.