Wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Litewskiej, współprzewodniczący Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu RL Arturas Skardzius wraz z delegacją w Senacie RP

9 maja 2001 r. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Litewskiej, współprzewodniczący Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu RL Arturas Skardzius wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Arturas Skardzius z delegacją w Senacie RP

Wicemarszałek podkreślił, że częste kontakty polskich i litewskich parlamentarzystów najlepiej świadczą o łączącej nasze państwa dobrej współpracy. Polskę i Litwę , jak stwierdził wicemarszałek, łączy nie tylko wspólna historia, ale i przyszłość. Tadeusz Rzemykowski zapewnił o poparciu przez polski Senat starań Litwy o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

Arturas Skardzius podziękował za wspieranie Litwy w jej staraniach o integrację ze strukturami europejskimi. Jak stwierdził, jest ono dla Litwy bardzo ważne.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono sprawom litewskiej Polonii, zwłaszcza kwestii zwrotu ziemi, pisowni polskich imion i nazwisk, a także sprawom oświaty. Omawiano przyszłe funkcjonowanie Domu Polskiego w Wilnie, możliwości korzystania z uprawnień Karty Polaka, wiele uwagi poświęcono też współpracy gospodarczej.