Wiceminister spraw zagranicznych Egiptu Mohammad Mahdi Fathallah w Senacie RP

12 lipca 2001 r. wizytę w Senacie RP złożył wiceminister spraw zagranicznych Egiptu Mohammad Mahdi Fathallah. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie spotkania przypomniano, że Polska i Egipt już od 74 lat utrzymują stosunki dyplomatyczne. Wiceminister Fathallah poinformował o decyzji utworzenia w egipskim parlamencie Egipsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej, której ideą będzie ożywienie współpracy między obu państwami.

Wiceminister Fathallah przedstawił główne kierunki w polityce proeuropejskiej swojego państwa, zapewnił też o gotowości Egiptu do zdynamizowania współpracy z Polską.

W czasie spotkania omawiano również sprawy bezpieczeństwa, potrzebę umacniania pokoju, poszerzania stref bezpieczeństwa, zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie. Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski, podkreślił, że Polska będzie w przyszłości wspierać wszelkie misje pokojowe, ale nikomu nie zamierza narzucać wzorców postępowania. Zaznaczył też, że celem Polski, niezależnie od wyników nadchodzących wyborów parlamentarnych, jest i pozostanie bezpieczeństwo, pokój oraz systematyczne dorabianie się - bogacenie społeczeństwa.

Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski poinformował o obecnych kłopotach gospodarczych Polski, ale - jak stwierdził - ten trend musi być odwrócony. Polsce potrzebny jest wzrost gospodarczy, w tym rozwój współpracy inwestycyjnej i handlowej z innymi państwami. Wicemarszałek zapewnił gościa o gotowości Polski do rozwijania współpracy z Egiptem, zwłaszcza gospodarczej.