WIZYTA PRZEWODNICZĄCEJ IZBY WYŻSZEJ PARLAMENTU CHORWACJI, KATICY IVANISEVIĆ

W dniach 17-20 marca br. na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak przebywała w Polsce oficjalna delegacja Izby Wyższej Parlamentu Chorwacji z przewodniczącą Izby Katicą Ivanisević. 17 marca br. delegację przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski i senator Krzysztof Majka.

Katica Ivanisević witając marszałek Senatu powiedziała: "Jestem szczęśliwa, że kobieta jest przewodniczącą Senatu w Polsce. Jest nas tak mało w Europie i świecie".

Podczas spotkania rozmawiano o rozwoju współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją. Marszałek Alicja Grześkowiak stwierdziła, że powołanie w obu parlamentach grup polsko-chorwackich wpłynęłoby pozytywnie na rozwój stosunków dwustronnych.

Większą część spotkania przewodniczących obu izb zdominowała rozmowa o wewnętrznej sytuacji Chorwacji po zakończeniu wojny: sprawa integracji ze Wschodnią Slawonią, problemy Serbów zamieszkujących Chorwację oraz uchodźców.

Przewodnicząca Izby Wyższej chorwackiego parlamentu podkreśliła, że w jej kraju przestrzegane są prawa człowieka. "Staramy się, aby demokracja panowała we wszystkich przejawach życia publicznego" - mówiła. Dodała również, że nie ma ograniczeń dla wolnej prasy.