WIZYTA DELEGACJI KOMISJI KONSTYTUCYJNO-PRAWNEJ SENATU REPUBLIKI CZESKIEJ

6 maja wizytę w Senacie RP złożyła przebywająca w Polsce delegacja Komisji Konstytucyjno-Prawnej Senatu Republiki Czeskiej.

Po spotkaniu z przedstawicielami senackiej Komisji Ustawodawczej, której przewodniczy senator Piotr J.Ł. Andrzejewski, delegację czeskiego Senatu przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył też wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Pani marszałek podkreśliła, że bardzo ceni sobie współpracę międzyparlamentarną, tym bardziej że oba państwa, obierając takie same cele strategiczne w polityce zagranicznej, mają wiele do zrobienia w przekształceniu ustawodawstwa.

Prof. Alicja Grześkowiak przypomniała, że w I kadencji również w strukturach polskiego Senatu istniała Komisja Konstytucyjna. Opracowała ona projekt konstytucji, zwany senackim.

Senat III kadencji, zdominowany przez koalicyjną większość SLD-PSL, zniósł funkcjonowanie tej komisji. Obecny Senat nie wznowił jej działalności, ale rolę tej komisji przejęła Komisja Ustawodawcza. Marszałek Alicja Grześkowiak nie ukrywała, że udział w pracach nad konstytucją był jej pasją przez kilka lat działalności parlamentarnej.

Przewodniczący delegacji Pavel Rychetsky podkreślił, że cieszy się ze spotkania z panią marszałek m.in. dlatego, że jest ona sławą w dziedzinie prawa konstytucyjnego.

Przewodniczący przypomniał, że na początku lat dziewięćdziesiątych Polacy uczyli się od Czechów, jak przeprowadzać transformację ustawodawstwa. Niestety, dziś, po okresie stagnacji, to Czesi - jak stwierdził Pavel Rychetsky - powinni przyjeżdżać po nauki do Polaków. Przedstawiciel czeskiego Senatu wyraził podziw dla polskich dokonań w tworzeniu prawa.

Odpowiadając na słowa uznania pod adresem Czechów, że tak szybko zdołali uchwalić nową konstytucję, Pavel Rychetsky wyjaśnił, iż w ówczesnej sytuacji politycznej nie można było liczyć na zgodę działających sił politycznych na tworzenie nowej konstytucji, w związku z tym "odkurzono" konstytucję z 1920 roku, na którą taka zgoda była.

Marszałek Alicja Grześkowiak poinformowała, że także w polskim parlamencie zwracano uwagę na dziedzictwo, jakie dała nam II RP, ale rządząca wówczas koalicja nie chciała wracać do historii. Zdaniem pani marszałek błąd ten naprawił obecny Senat, przed kilkoma tygodniami podejmując uchwałę o ciągłości prawnej między II i III Rzeczpospolitą.

Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że parlamenty obu państw czeka ogromna praca legislacyjna w związku z przystosowaniem prawa do wymogów europejskich, z zachowaniem tożsamości narodowej i suwerenności. Marszałek Alicja Grześkowiak stwierdziła, że pytanie, czy Unia Europejska będzie Europą Ojczyzną czy Europą Ojczyzn, zadaje sobie wiele państw i jest to problem wielu narodów. Zdaniem marszałek prawa dotyczące wartości narodowych nie powinny być zmieniane. Nie do przyjęcia jest również, by dostosowanie prawa polskiego do wymogów europejskich wymuszało np. legalizację eutanazji czy prawa do adopcji, o które walczą małżeństwa homoseksualne.

Po wizycie u marszałek Senatu delegacja Komisji Konstytucyjnej Senatu Republiki Czeskiej spotkała się z przedstawicielami Komisji Praw Człowieka i Praworządności, której przewodniczy senator Zbigniew Romaszewski.