Wizyta Carlosa Torresa y Torres Lara, przewodniczącego

Kongresu Republiki Peru

25 czerwca wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Kongresu Republiki Peru Carlos Torres y Torres Lara wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

W czasie spotkania wicemarszałek pogratulował sukcesów gospodarczych i stabilizacji politycznej, jaką osiągnęło Peru.

Carlos Torres y Tores Lara, odwzajemniając słowa uznania, stwierdził, że przemiany dokonane w ostatnich latach w Polsce są wielkimi osiągnięciami. Jego zdaniem polityka ekonomiczna Peru i Polski jest podobna, a to umożliwia podejmowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Peru ma rozwinięte rybołówstwo, jest potentatem w produkcji mączki rybnej, ale chętnie skorzysta z polskich doświadczeń w przetwórstwie rybnym, np. produkcji konserw. Inne dziedziny gospodarcze, w których przewodniczący Kongresu Republiki Peru widzi możliwość współpracy, to: metalurgia, górnictwo, budownictwo.

Jak podkreślili goście, Polska jest tym krajem Europy Wschodniej, z którym Peru najchętniej będzie rozwijać współpracę, ponieważ jako kraje katolickie uznajemy tę samą hierarchię wartości, a poza tym wśród Peruwiańczyków żywa jest pamięć o tych Polakach, którzy w ich kraju dokonali dzieła swego życia. W dowód uznania dla dokonań Polaków w Peru goście przywieźli książkę o E.J. Habichu - twórcy pierwszej politechniki w Ameryce Płd. (w Limie). Poinformowali również, że w przyszłym roku odbędą się uroczystości z okazji setnej rocznicy śmierci Ernesta Malinowskiego - zasłużonego dla Peru budowniczego najwyżej położonej kolei świata.

Na zakończenie spotkania Carlos Torres y Torres Lara przekazał zaproszenie dla marszałek Senatu RP do złożenia wizyty w Peru.