Wizyta prezydenta Republiki Słowenii Milana Kučana

13 października br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Słowenii Milan Kučan. Gościa przyjęli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski, Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk.

W czasie spotkania wicemarszałek Andrzej Chronowski podkreślił, że Polskę i Słowenię łączą dobre, stałe kontakty międzyparlamentarne.

Prezydent Milan Kučan stwierdził, że wspólnym celem Polski i Słowenii jest integracja z Unią Europejską. Zdaniem prezydenta, zadania jakie stoją przed państwami dążącymi do integracji, nie ograniczają się tylko do zmiany ustawodawstwa - konieczne jest przekształcenie całego systemu tak, by funkcjonował on zgodnie z dostosowanym prawem.

Kolejny problem, jaki wskazał prezydent, a z którym będzie musiał uporać się każdy kraj starający się o wejście do UE, to zmiana myślenia politycznego całego społeczeństwa.

W czasie rozmowy była też omawiana sytuacja w Kosowie. Zdaniem Milana Kučana, w Kosowie trzeba powstrzymać gwałt, wyegzekwować poszanowanie praw człowieka, i to - jak uznał prezydent - jest najważniejszym zadaniem społeczności międzynarodowej.