Wizyta prezydenta Republiki Kirgiskiej Askara Akajewa

19 listopada br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Kirgiskiej Askar Akajew wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.

Prezydent Askar Akajew poinformował, że celem jego wizyty w Polsce jest nawiązanie nowych stosunków dwustronnych - dynamicznej współpracy politycznej i gospodarczej między naszymi krajami. Kirgistan wielokrotnie korzystał z polskich doświadczeń. Aby wzorować się na polskim systemie transformacji gospodarczej - stwierdził prezydent - nieodzowne jest również skorzystanie z doświadczeń polskiego parlamentu w dostosowywaniu ustawodawstwa do wymogów nowego ustroju państwa i standardów europejskich.

Wśród gości towarzyszących prezydentowi byli przedstawiciele obu izb kirgiskiego parlamentu, którzy deklarowali chęć współpracy z polskim Sejmem i Senatem.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski zapewnił prezydenta Askara Akajewa o otwartości Polski na wszelką współpracę z Kirgistanem, zarówno dwustronną, jak i na forum międzynarodowym.

Senator Bartoszewski przypomniał, iż między Kirgizami i Polakami nie wydarzyło się w przeszłości nic, co by dzieliło nasze narody, a to na początek współpracy niemało.