Wizyta prezydenta Chile

20 kwietnia złożył wizytę w Senacie RP prezydent Chile Eduardo Frei Ruiz-Tagle wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski, Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk oraz przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, senator Janina Sagatowska.

W czasie rozmowy marszałek przypomniała swoją wizytę w Chile, niezwykle serdeczną atmosferę, w jakiej odbywały się wszystkie spotkania, a także fakt, że Senat chilijski uczcił 80. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak podkreśliła marszałek Alicja Grześkowiak, Polska nie chce być państwem eurocentrycznym. Obserwujemy przemiany zachodzące w Chile i jesteśmy przekonani, że dokonując przemian demokratycznych w Polsce moglibyśmy skorzystać z wielu chilijskich doświadczeń. Jesteśmy zainteresowani współpracą parlamentarną. Uważamy, że nasza współpraca gospodarcza mogłaby być bardziej ożywiona. Wiele też mamy sobie do zaoferowania w dziedzinie kultury. Chile jest dla Polski - jak stwierdziła marszałek - ważnym partnerem.

Prezydent Chile - senator w latach 1989-1991 - podkreślił, że ma ogromny szacunek dla pracy parlamentu. Jego zdaniem, w międzynarodowych kontaktach ważna jest nie tylko współpraca gospodarcza, ale i międzyparlamentarna.

Senator Sergio Diez - były marszałek chilijskiego Senatu - stwierdził, że przed parlamentarzystami są dziś ważne zadania. Wyborcy zbyt mało wiedzą o rzeczywistej pracy parlamentów - należy zadbać o właściwy wizerunek parlamentu w opinii społecznej.

Posłanka Maria Saa poruszyła kwestię reprezentacji kobiet w parlamencie, podkreśliła też rolę parlamentarnych grup - Polsko-Chilijskiej i Chilijsko-Polskiej w zacieśnianiu współpracy między naszymi państwami.

Poseł Edgardo Riveros podał konkretną propozycję współpracy legislacyjnej między polskim i chilijskim parlamentem. Chilijczycy mają osiemnastoletnie doświadczenie z funkcjonowaniem funduszy emerytalnych, chętnie podzielą się nim z nami.

Marszałek Alicja Grześkowiak poinformowała o roli Senatu RP jako patrona Polonii. Podziękowała za dobrą pamięć o Polakach w Chile, a także za warunki, jakie stworzono tam naszym rodakom.