Wizyta ministra spraw zagranicznych Rumunii Andreia G. Plesu

18 maja br. wicemarszałek Senatu RP Andrzej Chronowski przyjął przebywającego w Polsce ministra spraw zagranicznych Rumunii Andreia G. Plesu. W spotkaniu uczestniczył również wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.

Wicemarszałek Andrzej Chronowski przypomniał, iż w tym roku minie 80 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią oraz 60 lat od przyjęcia przez Rumunię polskich uchodźców w 1939 roku.

Jak stwierdził wicemarszałek Andrzej Chronowski, w stosunkach między naszymi krajami nie ma nic, co mogłoby nas dzielić, a niedawna wizyta Ojca Świętego w Rumuni nie tylko jeszcze bardziej zbliża nasze kraje, ale także służy budowie bezpieczeństwa i pokoju w Europie.

Jak podkreślił wicemarszałek, wszystko sprzyja, by skupić się na tym, co stanowi fundament współpracy, czyli wymianie gospodarczej.

Minister Andrei Plesu potwierdził, że współpraca gospodarcza naszych krajów mogłaby być bardziej efektywna. Minister poinformował o przyjętym w Rumunii pakiecie ustaw mających przyspieszyć reformy, podkreślił też gotowość Rumunii do ożywienia współpracy z Polską na płaszczyźnie gospodarczej, politycznej i parlamentarnej.

Andrei Plesu przedstawił sytuację Rumunii w związku z wojną w Kosowie, wyraził nadzieję na szybkie zakończenie konfliktu. Minister potwierdził niezmienne dążenie Rumunii do integracji z NATO i Unią Europejską, podziękował za popieranie tych starań przez Polskę.

Rozmówcy wiele uwagi poświęcili kwestiom stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie.