Wizyta wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Republiki Chorwacji Mate Granicza

25 czerwca br. złożył wizytę w Senacie RP wicepremier i minister spraw zagranicznych Republiki Chorwacji Mate Granić. Gościa przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

 

 

W czasie rozmowy wicemarszałek Donald Tusk przypomniał, że Senat RP nie po raz pierwszy gości przedstawicieli najwyższych władz Chorwacji. Nasze kraje - podkreślił wicemarszałek - łączy przyjaźń nie urzędowo zatwierdzona, ale autentyczna. Radość z obecnego spotkania jest tym większa, że odbywa się ono w momencie, kiedy wszyscy mamy prawo wierzyć w trwały pokój i lepsze czasy dla Europy.

 

 

Mate Granić przedstawił sytuację polityczną, gospodarcza i społeczną Chorwacji oraz program polityki zagranicznej swojego kraju. Jak stwierdził wicepremier, Chorwacji zależy na dobrych stosunkach sąsiedzkich, ale także na jak najszybszej integracji ze strukturami europejskimi.

Wicemarszałek Donald Tusk wyraził uznanie dla Chorwacji za determinację w przeprowadzaniu demokratyzacji i procesu urynkowienia gospodarki. Wicemarszałek zapewnił o poparciu dążeń Chorwacji do integracji ze Wspólnotą Europejską i euroatlantycką, zadeklarował współpracę międzyparlamentarną, zwłaszcza pomoc w dostosowywaniu ustawodawstwa do standardów europejskich.

Mate Granić stwierdził, że współpraca międzyparlamentarna sprzyja dobrym stosunkom między państwami i zapewnił, że Chorwacja chętnie skorzysta z polskich doświadczeń integracyjnych, także w sprawach legislacji.