Wizyta prezydenta Słowacji Rudolfa Schustera

19 sierpnia br. złożył wizytę w Senacie RP prezydent Republiki Słowacji Rudolf Schuster. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski.

Wicemarszałek Senatu zapewnił o sympatii i życzliwości Polaków wobec Słowacji i Słowaków oraz gotowości współpracy politycznej, gospodarczej, parlamentarnej. Andrzej Chronowski poinformował prezydenta, że w polskim parlamencie jest grupa - której przewodniczy jeden z senatorów - inspirująca współpracę między naszymi państwami.

Wicemarszałek zapewnił również, że Polska wspiera dążenia Słowacji do integracji ze strukturami europejskimi.

Rudolf Schuster podkreślił, że Słowacy doceniają poparcie Polski dla przemian i procesów integracyjnych w Słowacji. Prezydent przedstawił sytuację gospodarczą i polityczną w swoim kraju. Jak stwierdził, Słowacja chętnie skorzysta z polskich doświadczeń, zwłaszcza w tworzeniu samorządów oraz administracji państwowej.

Rudolf Schuster poinformował o wynikach rozmów przeprowadzonych podczas obecnej wizyty w Polsce, objęciu patronatem przez prezydentów Polski i Słowacji współpracy przygranicznej i transgranicznej. Prezydent R. Schuster wyraził przekonanie, że Polska i Słowacja mogą stać się przykładem współpracy dwóch państw, które granica łączy, a nie dzieli.