Wizyta prezydenta Mongolii Nacagijna Bagabandi

10 grudnia 1999 r. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Mongolii Nacagijn Bagabandi. Gościa przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski.

Wicemarszałek podkreślił, że obecna wizyta prezydenta Mongolii w Polsce jest ukoronowaniem dobrych stosunków między naszymi państwami. Wicemarszałek przypomniał o wieloletniej współpracy między mongolskim parlamentem i polskim Senatem, o współdziałaniu grup parlamentarnych, wymianie doświadczeń w tworzeniu prawa. Zdaniem wicemarszałka, te kontakty parlamentarzystów dobrze służą rozwijaniu współpracy obu państw.

Prezydent Mongolii Nacagijn Bagabandi przypomniał wizytę delegacji Senatu RP w Mongolii w 1995 roku, kiedy pełnił funkcję przewodniczącego Wielkiego Churału Państwowego. W jego ocenie, współpraca polskich i mongolskich parlamentarzystów przynosi dobre efekty nie tylko w kontaktach dwustronnych, ale również na forum międzynarodowym. Prezydent podkreślił, że polscy znawcy prawa pomogli w tworzeniu nowej mongolskiej konstytucji. Jak stwierdził, Mongolia z uwagą śledzi reformowanie polskiego ustawodawstwa i chętnie skorzysta z polskich doświadczeń w tworzeniu własnego prawa.

Prezydent wyraził nadzieję, iż polscy parlamentarzyści poprą starania Mongolii o dalszy rozwój współpracy gospodarczej z naszym krajem, a także z aprobatą odniosą się do zwiększenia liczby studentów mongolskich na polskich uczelniach, o co zabiegał w rozmowie z polskim premierem.