Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KOMUNIKATY

8 listopada br. w Białymstoku zorganizowano spotkanie przedstawicieli organizacji zajmujących się problemem powrotu Polaków z Kazachstanu z kilkunastoma polskimi rodzinami, które wróciły stamtąd i mieszkają w różnych regionach Polski.

W spotkaniu wzięli udział białostoccy senatorowie Jan Chojnowski i Stanisław Marczuk, członkowie Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą.

Podczas spotkania Andrzej Markowski ze Społecznego Centrum Pomocy Polakom z Kazachstanu poinformował, że do tej pory do kraju wróciło około tysiąca Polaków z Kazachstanu, z czego 300 osób ma stały pobyt w Polsce. W jego opinii, repatrianci z Kazachstanu udowadniają, że są bardzo wartościowymi Polakami. Mimo represji i upływu tylu lat nie zapomnieli języka polskiego i zwyczajów.

Podczas spotkania podkreślano konieczność uproszczenia procedur nabywania polskiego obywatelstwa przez osoby, którym przecież - jak powiedział A. Markowski - “żaden rząd polski go nie odebrał”. Obecnie procedura repatriacyjna trwa przynajmniej kilka miesięcy.

Senatorowie białostoccy zapewnili uczestników spotkania o zamiarze utworzenia senackiego lobby w celu prawnego uregulowania tego problemu.

Jak stwierdził senator S. Marczuk, uzyskanie obywatelstwa - to pierwszy mały krok. Jego zdaniem, Polacy z Kazachstanu muszą mieć zapewnioną nie tylko możliwość przyjazdu, ale i opiekę materialną w ten sposób, że w budżecie państwa będzie odpowiednia suma pieniędzy na repatriację. Uczestnicy spotkania zgłosili także pomysł utworzenia stanowiska rządowego pełnomocnika ds. repatriacji.

***

11 listopada br., w dniu Narodowego Święta Niepodległości, przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana wart na posterunkach honorowych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz - prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak oraz premier Jerzy Buzek.

* * *

11 listopada br. w kościele Św. Krzyża w Warszawie odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. W transmitowanej przez radio mszy uczestniczyli: marszałek Sejmu - Maciej Płażyński, marszałek Senatu - Alicja Grześkowiak, żona prezydenta Jolanta Kwaśniewska, przedstawiciele rządu z ministrem obrony narodowej Januszem Onyszkiewiczem, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta z szefem BBN Markiem Siwcem, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Henryk Szumski, oficerowie i żołnierze, Sybiracy, a także kombatanci, harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Podczas mszy św. biskup polowy WP gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź powiedział m.in.: "Znakiem tej przeszłości, co trwa, nie odeszła w niepamięć, co kształtuje polskie dziś, jest lemiesz <<Solidarności>>, który przed 17 laty począł orać polską ziemię (...). Dziś znowu bierze odpowiedzialność za przygotowanie gruntu Ojczyzny pod - wierzymy- dobry siew, mocny siew, owocny siew" - dodał biskup. Nawiązując do sejmowego expose premiera Jerzego Buzka, który powiedział, że nie można zbudować nowoczesnej Polski bez odwołania do patriotyzmu, chrześcijańskich korzeni i umiłowania wolności, bp S.L. Głódź zaapelował, aby "wsłuchać się w głos polskiej nadziei" i "z otwartym sercem przyjąć tę deklarację". Zwracając się do radiosłuchaczy i zgromadzonych w kościele bp S.L. Głódź powiedział, że "po doświadczeniach ostatnich lat potrzeba nam słów klarownych, jasnych, jednoznacznych. Potrzeba słów, w których uzewnętrzni się polska nadzieja - co znowu ujawniła swoją kreacyjną siłę. Solidarność i dobro wspólne - dwa z tych słów. Lemiesz <<Solidarności>> nie może rdzewieć!" - apelował biskup. "Pragniemy, aby dokończona została budowa polskiego domu. Niech proces głębokich przemian, co służą dobru wspólnemu, odmienia ku dobru, ku pomyślności oblicza polskiej ziemi. Nabiera tempa, sensu, przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Pragniemy, aby polska praca - przez dziesięciolecia deprecjonowana - wspierała się na klarownych zasadach: wolności pracy, przedsiębiorczości, uczestnictwa. Niech zostaną uporządkowane sprawy co jątrzą i wywołują konflikty. Niech zweryfikowane zostaną te akty państwowe, co w konflikt wchodzą z duszą narodu, a także z odwiecznym prawem Bożym, chrześcijańskim kształtem polskiej kultury, również prawnej, również społecznej"- mówił bp S.L. Głódź.

Biskup zapewnił, że Kościół będzie trwał przy polskiej wolności - "wolności, co nie gubi z oczu praw każdego człowieka. Wolności, co potrafi skutecznie kłaść obywatelskie tamy nieodpowiedzialności. Wolności, co z Chrystusem się sprzymierza. Ku takiej polskiej wolności chcemy iść i taką wolność w Polsce utrwalać" - stwierdził biskup. "Czy lemiesz <<Solidarności>> przejdzie bez przeszkód przez polski grunt? Czy nie stępi swego ostrza o mur, który wznosi się w niejednym sercu - mur zobojętnienia, egoizmu, prywaty, znieczulicy na dobro wspólne - na wartości Ojczyzny?" - pytał bp S.L. Głódź.

***

11 listopada br. w kościele Św. Rocha w Białymstoku wyświęcono sztandar zarządu regionu Ziemi Białostocko-Łomżyńsko-Suwalskiej NSZZ "Solidarność'80". W uroczystości uczestniczył przewodniczący Komisji Krajowej Związku senator Marian Jurczyk. Jeden z najpiękniejszych współczesnych kościołów w Polsce, którego budowa rozpoczęła się w 1927 r., nazywany przez białostoczan Kościołem Św. Rocha, choć konsekrowany w 1946 r. pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, został wzniesiony jako "pomnik i dar za odzyskaną niepodległość".

***

14 listopada br. w Messynie senator Leon Kieres przewodniczył obradom międzynarodowej konferencji nt. "Działalność ombudsmana na szczeblu regionalnym". Trzydniowa konferencja była okazją do wymiany doświadczeń i analizy pracy lokalnych rzeczników praw obywatelskich. Konferencję zorganizowały Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy (CLRAE), którego senator L. Kieres jest wiceprezydentem, Międzynarodowe Centrum Badań Socjologicznych i Penitencjarnych oraz władze Messyny.

***

15 listopada br. w Bielsku-Białej Zieloni z Klubu Gaja rozdali wyróżnienia za działalność na rzecz ochrony środowiska. Podczas uroczystości senator Janusz Okrzesik odebrał nagrodę za prace przy ustawie o ochronie zwierząt, przyznaną Forum Ekologicznemu Unii Wolności.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment