Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


POSIEDZENIA PREZYDIUM SENATU

26 listopada br. odbyło się 8. posiedzenie Prezydium Senatu RP.

Prezydium przedyskutowało projekt zmian w uchwale w sprawie szczegółowych zasad i trybu wypłacania senatorom uposażenia, dodatków do uposażenia, uposażenia dodatkowego oraz odprawy parlamentarnej. Ustalono pilną potrzebę określenia trybu pracy Komisji Ustawodawczej w procesie legislacyjnym. Postanowiono przełożyć sprawę zmian w uchwale do następnego posiedzenia, po rozmowie z przewodniczącym komisji. Marszałek Alicja Grześkowiak wniosła o przygotowanie całościowego projektu nowej uchwały, uwzględniającego proponowaną zmianę.

Prezydium zapoznało się z informacją ministra Bogdana Skwarki, szefa Kancelarii Senatu, dotyczącą wniosków o przyznanie uposażenia senatorskiego.

Prezydium rozpatrzyło kandydatury senatorów, zgłoszonych przez kluby senackie, do międzynarodowych zgromadzeń parlamentarnych i przyjęło skład tych delegacji. Marszałek A. Grześkowiak upoważniła Annę Szklennik, dyrektor Biura Kontaktów Międzynarodowych, do wystąpienia do klubów o przedstawienie kandydatur w celu uzupełnienia składu delegacji.

Prezydium wyraziło zgodę na przystąpienie do Komisji Spraw Zagranicznych i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych senatorów Zbigniewa Romaszewskiego oraz Edmunda Wittbrodta (jest to akces tych senatorów do trzeciej komisji).

Szef Kancelarii Senatu przedstawił pismo dyrekcji szpitala zatrudniającego senatora III kadencji Henryka Krupę dotyczące zgody Prezydium Senatu na rozwiązanie umowy o pracę z byłym senatorem. Po wyjaśnieniu kwestii prawnych dotyczących tej sprawy Prezydium udzieliło zgody przy jednym głosie wstrzymującym (wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski).

Marszałek A. Grześkowiak przedstawiła plan pracy dotyczący posiedzeń Senatu do końca 1997 r.

Senatorowie zatwierdzeni przez Prezydium Senatu w dniu 26 listopada 1997 r. do delegacji parlamentarnych do międzynarodowych zgromadzeń parlamentarnych:

1. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy:

2. Parlamentarna Komisja Wspólna RP-UE:

3. Zgromadzenie Północnoatlantyckie:

brak jednego zastępcy

4. Zgromadzenie Unii Zachodnioeuropejskiej:

5. Zarząd Polskiej Unii Międzyparlamentarnej:

6. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE:

7. Konferencja Parlamentarna Inicjatywy Środkowoeuropejskiej:

brak jednego członka i dwóch zastępców

8. Konferencja Parlamentarna ds. Współpracy w Regionie Morza Bałtyckiego:

- członek: Edmund Wittbrodt

* * *

3 grudnia br. odbyło się 9. posiedzenie Prezydium Senatu RP.

Prezydium rozpatrzyło wnioski o przyznanie uposażeń senatorskich.

Prezydium przyjęło uchwałę, przy jednym głosie wstrzymującym się (wicemarszałek Donald Tusk), w sprawie określenia wzoru legitymacji senatorskich oraz trybu postępowania i warunków wydawania jej duplikatów w razie zniszczenia lub zgubienia. Jest to powrót do tradycyjnego wyglądu legitymacji. W legitymacji członków Prezydium Senatu będzie wpisane odpowiednio "Marszałek Senatu", "Wicemarszałek Senatu". Legitymacja senatorska używana od początku bieżącej kadencji pozostaje, z uwagi na planowane w bliskiej przyszłości jej rozliczne zastosowanie na terenie parlamentu.

Sprawy zagraniczne

W odniesieniu do planowanej w połowie grudnia br. wizyty Komisji ds. Rozwoju Terytorialnego, Administracji Publicznej i Środowiska Naturalnego Senatu Republiki Czeskiej, której celem jest nawiązanie współpracy z partnerskimi komisjami Senatu RP ustalono, iż Biuro Kontaktów Międzynarodowych ponownie przedyskutuje termin wizyty i spotkań (w tych dniach zaplanowane jest posiedzenie Senatu i nie będzie możliwe zorganizowanie spotkań z delegacją w czasie obrad).

Prezydium wyraziło swą opinię w sprawie udziału senatorów w Zgromadzeniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej. Stwierdzono, że skoro powołano ciało parlamentarne, tworzone przez parlament litewski - jednoizbowy, oraz polski - dwuizbowy, więc zgromadzenie to powinno być ze strony polskiej nie tylko poselskie, ale i senatorskie. Podobnego zdania jest ambasador Litwy w Polsce. W powyższej sprawie marszałek Alicja Grześkowiak przeprowadzi rozmowę z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim. Stwierdzono, że przy grupie poselskiej liczącej 20 posłów, reprezentacja Senatu powinna liczyć 5 senatorów.

Prezydium zaakceptowało projekt uchwały Senatu w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Według regulaminu Unii grupa narodowa jest powoływana wraz z nową kadencją Sejmu i Senatu na mocy decyzji parlamentu. W skład PGUM wchodzą wszyscy parlamentarzyści. W obecnej kadencji Zarząd Polskiej Grupy ma się składać z 17 parlamentarzystów (14 posłów i 3 senatorów).

Prezydium wysłuchało informacji Biura Kontaktów Międzynarodowych w sprawie uzupełnienia listy kandydatów do stałych delegacji międzynarodowych zgromadzeń parlamentarnych. Przyjęto do wiadomości zgłoszenie senatora Jerzego Kopaczewskiego jako kandydata do Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Ostateczne ustalenia odłożono do czasu otrzymania zgłoszeń kandydatów ze wszystkich klubów.

Sprawy różne

Marszałek A. Grześkowiak poinformowała o wypadku samochodowym, jakiemu 3 grudnia br. uległa senator Ligia Teresa Urniaż-Grabowska.

Prezydium przyjęło do wiadomości informację, że Komisja Obrony Narodowej wybrała na wiceprzewodniczącego senatora Andrzeja Ostoję-Owsianego.

Prezydium wyraziło zgodę na członkostwo senatora Krzysztofa Piesiewicza w trzeciej komisji senackiej. Wniosek senatora K. Piesiewicza zostanie przekazany do Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich z prośbą o przygotowanie stosownej uchwały w sprawie zmian w składzie komisji senackich.

* * *

10 grudnia br. odbyło się 10. posiedzenie Prezydium Senatu RP.

Prezydium rozpatrzyło wnioski o przyznanie uposażenia senatorskiego.

Prezydium podjęło uchwałę w sprawie powołania Zespołu do Spraw Pomocy Socjalnej. Na przewodniczącego zespołu powołano senatora Zygmunta Ropelewskiego, na wiceprzewodniczącą - senator Dorotę Kempkę.

Sprawy polonijne

Prezydium przyjęło do wiadomości rozszerzoną informację na temat wnioskodawców i zadań, na które w bieżącym roku zostały przyznane dotacje z Kancelarii Senatu w ramach pomocy Polonii i Polakom.

Prezydium, przychylając się do opinii Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, odrzuciło wniosek Fundacji Ochrony Polsko-Niemieckiego Dziedzictwa Kulturowego im. Wita Stwosza o dotację na dofinansowanie projektu wydawniczego fundacji. Uznano, iż zarówno zakres działania fundacji, jak i przedstawiony wniosek nie dotyczą realizowania zadań związanych z opieką nad Polonią i Polakami za granicą, brak więc jest podstaw do udzielenia dotacji ze środków przeznaczonych na cele polonijne.

Odrzucono wniosek Społecznego Komitetu Pomocy Polakom w Azji Środkowej o przyznanie ze środków Kancelarii Senatu dotacji na pokrycie kosztów transportu z pomocą dla Polaków w Kazachstanie. W swoim czasie pomoc obiecała Rada Miasta Krakowa, podejmując uchwałę o przekazaniu środków na ten cel na konto komitetu. Rada Miasta wycofała się z podjętej decyzji i do realizacji uchwały nie doszło. Prezydium uznało, że należy zwrócić się z tą sprawą do Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z sugestią pokrycia przynajmniej części kosztów transportu.

Prezydium przedyskutowało wniosek Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" o wsparcie finansowe dla "Kuriera Wileńskiego" na pokrycie kosztów druku i papieru. Stwierdzono, iż można ewentualnie udzielić dotacji celowej, ale decyzję wstrzymano do czasu uzyskania pełniejszych informacji na temat sytuacji prawnej gazety.

Prezydium zaakceptowało w części wniosek Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" i przyznało dofinansowanie wysokości 40 000 zł na wznowienie podręcznika do nauki języka polskiego dla środowisk rosyjskojęzycznych autorstwa Blanki Konopki (koszty druku i papieru) w nakładzie 5.000 egz.

.

Sprawy zagraniczne

Zaakceptowano uzupełnienie składów delegacji do międzynarodowych zgromadzeń parlamentarnych proponując kandydatury:

Sprawy różne

Przypomniano o upływającym 21 grudnia br. końcu kadencji rad programowych działających w spółkach: "Telewizja Polska" SA", "Polskie Radio SA, "Radio dla Ciebie" SA. Termin zgłaszania na piśmie kandydatur senatorów do rad programowych publicznej radiofonii i telewizji upływa 5 grudnia br.

Prezydium przyjęło uchwałę w sprawie określenia wysokości ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur senatorskich

Przyjęto do wiadomości informację o wyroku Sądu Wojewódzkiego w Toruniu w sprawie senatora Henryka Stokłosy.

Członkowie prezydium jednomyślnie zrezygnowali z nagród przysługującym im na koniec roku kalendarzowego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment