Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


KRONIKA SENACKA

3 maja br., w 207. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Posterunki honorowe wystawiły kompanie reprezentacyjne rodzajów wojsk, okręgów wojskowych i Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA. Z ustawionej na placu baterii armat salutowych oddano 24 salwy.

W uroczystej odprawie wart uczestniczyli prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, marszałek Sejmu Maciej Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, premier Jerzy Buzek, członkowie rządu, generalicja, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, kościołów i związków wyznaniowych, kombatanci i harcerze. Na plac Piłsudskiego przybyło tysiące mieszkańców stolicy i turystów.

Podczas uroczystości złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Przemawiając przed Grobem Nieznanego Żołnierza prezydent A. Kwaśniewski powiedział, że oczekuje podjęcia niezbędnych wysiłków, aby ta reforma była znana i zrozumiała dla ludzi. Podkreślił, że reformy - samorządowa i administracji publicznej są szansą m.in. na unowocześnienie państwa i lepsze wykorzystanie publicznych pieniędzy.

Prezydent podkreślił, że w najważniejszych sprawach należy się porozumiewać. Dodał, że w polityce i pracy podstawowej nigdy "nie jest tak, że ktoś jeden ma monopol na rację". Dlatego zawsze w cenie jest dialog i mądry kompromis - dodał.

A. Kwaśniewski przypomniał, że nowa konstytucja jest nowoczesna i nawiązuje do najlepszych narodowych tradycji. "Polska ma konstytucję. Nadszedł czas wypełniania jej postanowień" - dodał.

Prezydent przypomniał ponadto, że Senat USA zgodził się na poszerzenie NATO. "Możemy być niemal pewni, że następne majowe święto w roku 1999 będziemy obchodzić już jako pełnoprawny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po raz pierwszy od stuleci Polska zyskuje pewność, zyskuje bezpieczeństwo, zyskuje gwarancje" - stwierdził.

Dodał, że rozpoczynamy też negocjacje o wstąpienie do Unii Europejskiej. "My nie wchodzimy do Europy, jesteśmy jej znaczącą częścią od ponad tysiąca lat, ale po raz pierwszy mamy szansę zakotwiczyć Polskę w strukturach, które udowodniły swoją zdolność do rozwoju gospodarczego, obrony wolności, demokracji, szacunku dla każdego człowieka" - powiedział prezydent.

* * *

3 maja br. mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawiono w warszawskim kościele Św. Krzyża. W mszy uczestniczyli marszałkowie Sejmu i Senatu M. Płażyński i
A. Grześkowiak, żona prezydenta RP Jolanta Kwaśniewska, minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz, szaf Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Henryk Szumski, kadra oficerska, kombatanci, żołnierze oraz mieszkańcy stolicy.

W wygłoszonym podczas mszy kazaniu biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź powiedział, że dobro wspólne należy przedkładać nad egoizm i partykularne interesy. Zaapelował również, aby dać szansę tym, którzy podejmują dzieło reform.

"Potrzeba nam decyzji odważnych, rozwiązań systemowych, które już się sprawdziły. A do takich przecież należy samorządność - rozwiązanie ustrojowe, które ludzi wciąga do współodpowiedzialności za dobro wspólne, które zachęca do aktywności, wkorzenienia w Ojczyznę" - mówił bp S.L. Głódź.

Odnosząc się do uchwały podjętej przez Senat o przywróceniu ciągłości prawnej między II a III Rzeczypospolitą, bp S.L. Głódź podkreślił, iż tym samym Senat zajął zdecydowane stanowisko, że "między II a III Rzeczypospolitą nie ma II-ej i pół, że dzieła odnowy polskiej ziemi nie dokona się przez retusz, przez poprawianie peerelu".

* * *

5 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystości uhonorowania płk Ryszarda Kuklińskiego tytułem profesora nadzwyczajnego prywatnej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.

Po uhonorowaniu tytułem profesora płk R. Kukliński podkreślił, że przyjęcie do NATO oznacza, iż po raz pierwszy od około 300 lat Polska może być bezpieczna od wrogów i pewna swych sojuszników. Jego zdaniem, przystąpienie do NATO nie oznacza, że nie ma już dla nas żadnych zagrożeń. Podkreślając wagę "prawdziwego pojednania" Rosji z narodami Europy Wschodniej, przypomniał, że armia rosyjska nadal dysponuje 40 tys. rakiet
i bomb atomowych, a w Obwodzie Kaliningradzkim znajdują się niewytłumaczalnie
duże siły, które mogą być zagrożeniem. Wielu rosyjskich polityków nadal nie może się pogodzić z obecnością wojsk amerykańskich w Europie oraz z tym, że Polska stała się suwerenna. Do dziś pokutuje tam powiedzenie: "Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica" - dodał pułkownik.

Podczas uroczystości w sali koncertowej zamku płk. R. Kuklińskiego przyjęto też do Związku Więźniów Politycznych Skazanych na Karę Śmierci w Okresie Reżimu Komunistycznego. Z rąk Andrzeja Szyszki, przewodniczącego Rady Miasta Warszawy, otrzymał medal "Cztery wieki stołeczności Warszawy".

* * *

5 maja br. płk Ryszard Kukliński złożył wizytę marszałek Alicji Grześkowiak.

Witając gościa, marszałek A. Grześkowiak podkreśliła historyczny wymiar postaci pułkownika. Marszałek Senatu wyraziła uznanie dla działalności pułkownika R. Kuklińskiego i podziękowanie za pracę, która zagwarantowała gościowi miejsce w historii Polski.

Pułkownik R. Kukliński stwierdził, że u podstaw jego decyzji była chęć przeciwstawiania się złu i dążenie do odwrócenia klasycznego scenariusza wojny, w którym zmiany następują kosztem śmierci setek tysięcy niewinnych ofiar. "Było to nie tylko marzenie, ale i świadomość istnienia realnej szansy, którą wykorzystałem" - podkreślił pułkownik R. Kukliński.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że wizyta pułkownika zbiega się z tak dobrą dla Polski decyzją Senatu USA w sprawie przyjęcia Polski do NATO, i stwierdziła, że Polacy są świadomi, jak wiele w tej sprawie zawdzięczają pułkownikowi R. Kuklińskiemu i Kongresowi Polonii w USA. Pułkownik wyraził zadowolenie, że decyzja Senatu USA została podjęta tak znaczną większością głosów pomimo gry wielu sprzecznych interesów
i pomimo wpływów różnych mniejszości narodowych. "Ich serca były po naszej stronie" - powiedział R. Kukliński. "Więk
szość senatorów zdawało sobie sprawę, że bez Polski i ŤSolidarnościť nie zaszłyby tak wielkie przemiany na świecie" - zauważył pułkownik.

R. Kukliński stwierdził, że wizyta w Polsce ma dla niego olbrzymie znaczenie emocjonalne: spotyka się z ludźmi, których darzy szacunkiem, z postaciami historycznymi. "Chwile spędzone w Polsce będą wspominał do końca życia" - stwierdził. Oświadczył, że resztę życia chce spędzić w cieniu.

Podczas pożegnania marszałek A. Grześkowiak wręczyła gościowi medal Senatu RP, kopię uchwały Senatu o ciągłości prawnej II i III Rzeczypospolitej oraz bibliofilską edycję Konstytucji 3 maja.

Po wizycie u marszałek A. Grześkowiak płk R. Kukliński spotkał się z senatorami i posłami AWS.

* * *

8 maja br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła przedstawicieli protestujących w obronie województw: kaliskiego, radomskiego, płockiego i siedleckiego, którzy wręczyli petycje w sprawie zachowania tych województw. Delegacje przyjął również wicemarszałek Sejmu Franciszek Stefaniuk.

Marszałek Senatu wysłuchała opinii parlamentarzystów, przewodniczących sejmików samorządowych, reprezentantów miast. W obronie województw padały argumenty historyczne, religijne i gospodarcze. Złożone petycje marszałek Senatu przekazała Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

* * *

Marszałek Alicja Grześkowiak objęła honorowy patronat nad zaplanowanym w dniach 19-20 czerwca br. w Toruniu Międzynarodowym Ekumenicznym Festiwalem Muzyki Chrześcijańskiej. Udział w festiwalu zapowiedziało ponad 20 wykonawców.

Na festiwal przyjadą m.in. Split Level z Wielkiej Brytanii, Walter Wilkans z USA oraz Marlies Nicolmann Quartet, Joyful Gospel i Worriors for Christ z Niemiec. Z polskich wykonawców zaśpiewają m.in. Antonina Krzysztoń, Robert Amirian, Janusz Yanina Iwański, Tomasz Żółtko, zespół Armia. Zapowiedziany jest też udział Chóru Prawosławnego.

Festiwal - w założeniach organizatorów - jest nie tylko spotkaniem religijnym młodych chrześcijan, ale także wydarzeniem muzycznym, podczas którego prezentowane będą różne gatunki muzyki - od chóralnej, poprzez gospel, aż po muzykę rockową. Koncerty odbywać się będą na Starym Mieście w Toruniu.

Nowy nurt muzyki młodzieżowej, określanej mianem muzyki chrześcijańskiej, narodził się w Stanach Zjednoczonych i jest tam nazywany Christian Contemporary Music (CCM). Termin ten odnosi się głównie do przesłania, które ta muzyka niesie - przesłania bezpośrednio inspirowanego Ewangelią i wartościami z niej płynącymi.

* * *

10 maja br. w Toruniu marszałek Alicja Grześkowiak dokonała uroczystego otwarcia zmodernizowanego toru, na którym następnie rozegrano rally crossowe, będące pierwszą i drugą eliminacją mistrzostw Polski.

* * *

12 maja br. w katedrze św. Jana w 63. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego biskup Zbigniew Kraszewski odprawił mszę św. w intencji marszałka. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele organizacji niepodległościowych i kombatanckich, poczty sztandarowe oraz delegacje z czterdziestu szkół noszących imię marszałka. Do katedry św. Jana przybyli także wnuczka marszałka Wanda Onyszkiewicz, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, przewodniczący Rady Warszawy Andrzej Szyszko oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej.

Po mszy św. poczty i delegacje przemaszerowały na pl. Piłsudskiego, gdzie pod pomnikiem marszałka i Grobem Nieznanego Żołnierza złożyły wieńce i kwiaty.

* * *

13 maja br. marszałek Alicja Grześkowiak przesłała arcybiskupowi metropolicie przemysko-warszawskiemu obrządku bizantyjsko-ukraińskiego ks. Janowi Martyniakowi depeszę kondolencyjną w związku ze śmiercią księdza biskupa Teodora Majkowicza:

"Ekscelencjo, Księże Arcybiskupie,

Na ręce Księdza Metropolity przekazuję serdeczne wyrazy współczucia dla całej wspólnoty greko-katolickiej w Polsce z powodu zgonu śp. Księdza Biskupa Teodora Majkowicza - pierwszego ordynariusza diecezji wrocławsko-gdańskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

Miałam okazję poznać osobiście śp. Zmarłego, gdy był wikariuszem generalnym Waszej Ekscelencji w Przemyślu i wiem, jak gorliwie starał się o rozwój wspólnoty greko-katolickiej w Polsce.

Pan Senator RP Witold Kowalski złoży w katedrze metropolitarnej w Przemyślu u trumny śp. Zmarłego wieniec od Marszałka Senatu RP.

Niechaj ten list i wieniec będzie wyrazem mojego szacunku dla osoby i działalności śp. Biskupa Teodora Majkowicza.

Z poważaniem
Alicja Grześkowiak"

* * *

14 maja br., z udziałem przewodniczącej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janiny Sagatowskiej, odbyła się konferencja prasowa Biura Organizacyjnego VI Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów - Krynica - Warszawa ‘98.

Głównym tematem tegorocznego forum, które odbędzie się w dniach 27 maja - 1 czerwca br., pod patronatem Senatu, ministerstw kultury i spraw zagranicznych, będzie rola mediów polonijnych w utrzymywaniu więzi między środowiskami Polonii a krajem oraz promocja Polski w świecie. Współorganizatorami imprezy są Polskie Stowarzyszenie Prasy Lokalnej i Fundacja Polonia.

Uczestnicy spotkania debatować będą również na tematy związane z turystyką, kulturą i gospodarką. Dodatkowo odbędą się warsztaty dziennikarskie.

Na Forum przyjadą dziennikarze m.in. z USA, Kanady, Brazylii, Argentyny, Francji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rosji, Australii, Czech, Słowacji, Włoch, Gruzji, Niemiec, Białorusi, Szwecji, Luksemburga, Rumunii, Grecji, Danii i Holandii.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment