Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

20 stycznia br. ambasador Republiki Korei Oh Jung-il złożył wizytę powitalną wicemarszałkowi Tadeuszowi Rzemykowskiemu.

Wicemarszałek zapoznał ambasadora z sytuacją polityczną w Senacie RP i jego rolą w polskim systemie legislacyjnym. Podczas spotkania rozmawiano także o korzystnej dynamice rozwoju stosunków polsko-koreańskich, jak również o stanowisku władz polskich, które uważają, że problem podziału Półwyspu Koreańskiego musi być rozwiązany drogą pokojową i przez samych Koreańczyków.

Marszałek T. Rzemykowski przekazał pozdrowienia dla przewodniczącego Parlamentu Republiki Korei.

* * *

20 stycznia br. odbyło się spotkanie powitalne ambasadora Socjalistycznej Republiki Wietnamu Ta Minh Chaua z wicemarszałkiem Tadeuszem Rzemykowskim.

Podczas spotkania podkreślono m.in. przyjazną atmosferę, jaka panuje w stosunkach polsko-wietnamskich, i wskazano na planowaną intensyfikację kontaktów międzypaństwowych (w lutym przybędzie wietnamska delegacja parlamentarna do Polski, a w marcu prezydent RP będzie przebywał w Wietnamie) oraz potrzebę intensyfikacji współpracy gospodarczej.

Gość przekazał oczekiwanie strony wietnamskiej, iż w polskim parlamencie powstanie Polsko-Wietnamska Grupa Parlamentarna; wietnamscy parlamentarzyści pragną utworzyć odpowiednią grupę w swoim parlamencie, ale regulamin Wietnamskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej wymaga wzajemności.

Wskazano, iż Wietnamczycy prowadzący działalność w Polsce są dobrze odbierani w społeczeństwie, podkreślono też łatwość we wzajemnym rozumieniu się Polaków i Wietnamczyków, do czego przyczyniają się podobne doświadczenia historyczne obu narodów.

* * *

20 stycznia br. ambasador Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Pyong I1 złożył wizytę powitalną wicemarszałkowi Tadeuszowi Rzemykowskiemu.

Podczas spotkania obie strony wyraziły nadzieję na odbudowanie dwustronnych stosunków handlowo-gospodarczych. Mówiono też o stanowisku władz polskich, które oczekują, że problem podziału Półwyspu Koreańskiego zostanie rozwiązany drogą pokojową, zgodnie z wolą Koreańczyków i bez udziału państw trzecich.

* * *

W dniach 27 i 28 stycznia br. w Wiedniu przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski uczestniczył w dwóch publicznych spotkaniach: w dyskusji nt. odszkodowań dla polskich robotników przymusowych zatrudnionych w Austrii w latach 1940-1945, zorganizowanej przez wiedeński Instytut Polski i Uniwersytet Wiedeński oraz w dyskusji panelowej nt. zbrodni komunizmu w świetle wydanej ostatnio przez Stephane Courtois "Czarnej księgi", wraz z innymi byłymi ofiarami represji komunizmu: obecnym ministrem sprawiedliwości Słowacji Janem Carnogórskim oraz byłym ambasadorem Węgier w Wiedniu Denesem Hunkarem, w obecności byłego ministra spraw zagranicznych Austrii Alojza Mocka i Ursuli Stenzel - przewodniczącej delegacji Parlamentu Europejskiego Komisji Wspólnej RP UE. Oba wydarzenia znalazły znaczne echo w mediach austriackich.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment