Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

11 marca br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak odwiedziła XVIII Międzynarodowe Targi Farmaceutyczne "Lek w Polsce", które odbyły się w Warszawie.

Patronat nad imprezą objęli m. in. ministrowie - zdrowia Wojciech Maksymowicz i gospodarki Janusz Steinhoff. Organizatorem targów była redakcja miesięcznika "Lek w Polsce". Następne odbędą się w dniach 16-17 września 1999 r.

* * *

12 marca br. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi Polski i NATO.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Jerzym Buzkiem, marszałkami Sejmu i Senatu Maciejem Płażyńskim i Alicją Grześkowiak. Obecni byli także przedstawiciele organizacji politycznych, społecznych i kombatanckich, duchowieństwa i korpusu dyplomatycznego.

Przed podniesieniem flag odczytana została decyzja Ministra Obrony Narodowej: "W dniu przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, 12 marca 1999 r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - polecam podnieść, obok flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, flagę Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego".

"Spełniają się historyczne aspiracje Polaków do współżycia i dzielenia losów z narodami wyznającymi zasady wolności i demokracji, tolerancji i poszanowania ludzkiej godności. Spełniają się nasze dążenia do życia w poczuciu bezpieczeństwa" - napisał minister obrony narodowej.

"Rzeczpospolita Polska i jej siły zbrojne stają przed nowymi wyzwaniami związanymi z umacnianiem mechanizmów zbiorowej obrony w ramach NATO i wnoszeniem wkładu w zachowanie pokoju i stabilności w euroatlantyckiej przestrzeni bezpieczeństwa" - pisał dalej minister obrony. "Mamy poczucie głębokiej odpowiedzialności za wypełnianie zobowiązań sojuszniczych oraz satysfakcję z gwarancji uzyskanych poprzez członkostwo w Sojuszu" - dodał minister.

Uroczystości na placu Piłsudskiego zakończyły się pokazem ogni sztucznych, odegraniem melodii wojskowych państw członkowskich NATO i defiladą.

* * *

14 marca br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak wzięła udział w mszy dziękczynnej z okazji przyjęcia Polski do NATO, którą w Katedrze Polowej WP w Warszawie odprawił biskup polowy Sławoj Leszek Głódź.

W mszy św. w intencji Ojczyzny uczestniczyli przedstawiciele rządu z premierem Jerzym Buzkiem, a także przedstawiciele Sejmu, Kancelarii Prezydenta, Sztabu Generalnego WP oraz korpusu dyplomatycznego z jego dziekanem - nuncjuszem apostolskim w Polsce abp Józefem Kowalczykiem. Byli też obecni attaché wojskowi państw NATO.

Podczas mszy biskup polowy S. Głódź stwierdził, że Sojusz będzie gwarantem "wywalczonej, wymodlonej i odzyskanej suwerenności".

"Dzień wstąpienia Polski do NATO, to początek nowego etapu naszej historii. Początek, a przecież także i kontynuacja - tego wszystkiego, co w naszej tysiącletniej historii było znakiem współpracy na rzecz europejskiego bezpieczeństwa i wartości, które budowały tożsamość Europy, jej duchowy i kulturalny kształt" - mówił w homilii gen. dyw. S. Głódź.

Zdaniem biskupa polowego WP, fundamentalną zasadą na jakiej wspiera się Pakt Pónocnoatlantycki "jest służba pokojowi i dla pokoju, jego utrzymanie, a nawet wymuszenie". Dodał, że zmieniła się filozofia wojny i pokoju na rzecz służby pokojowi.

"Powstał ten pakt nie dla agresji, nie dla dominacji, nie dla pognębienia słabszego, ale dla obrony wartości, dla osłony tego, co nasza Trzeciomajowa Konstytucja nazwała <<spokojnością powszechną>>" - powiedział bp Głódź.

Mszę św. poprzedziło odśpiewanie przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego pieśni "Bogurodzica" oraz hymnu państwowego.

Tego samego dnia marszałek Senatu A. Grześkowiak wzięła również udział w uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie poświęconej wstąpieniu Polski do NATO.

Na zaproszenie premiera Jerzego Buzka do Sali Balowej przybyli przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, rządu, Kancelarii Prezydenta, korpusu dyplomatycznego państw-sojuszników NATO, członkowie dowództwa WP oraz attaché wojskowi krajów NATO.

Podczas uroczystości premier J. Buzek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do polskiej obecności w NATO, wymieniając w szczególności prezydentów USA, sekretarzy NATO, przedstawicieli międzynarodowych i polskich elit politycznych, rodaków w świecie, a zwłaszcza Kongres Polonii Amerykańskiej. Osobne podziękowania premier złożył papieżowi Janowi Pawłowi II, który - jak mówił - przywrócił Polakom w 1979 r., "siły i wiarę w zwycięstwo". Premier zadeklarował, że Polska popiera szybkie rozszerzenie NATO i jest za tym, aby drzwi do sojuszu były otwarte dla naszych przyjaciół ze wschodu i południa.

"W imieniu całego narodu chcę jasno zadeklarować, że nie zaprzepaścimy szansy, której przez stulecia oczekiwaliśmy. Sprostamy wyzwaniom i odpowiedzialności, które stoją przed nami" - powiedział premier.

Podczas spotkania J. Buzek kilkakrotnie powtórzył, że data przyjęcia Polski do NATO - 12 marca 1999 r. - przejdzie do historii i następne pokolenia Polaków będą się o niej uczyć z podręczników.

Zdaniem premiera, Polska w NATO to "spełnienie marzeń naszych ojców o Polsce niepodległej i bezpiecznej. Od pół wieku patrzyliśmy na sztandar NATO jako na znak nadziei i wyzwolenia od nieludzkiego systemu" - mówił.

W swoim wystąpieniu premier zadeklarował, że Polska popiera szybkie rozszerzenie NATO i jest za tym, aby drzwi do Sojuszu były otwarte dla naszych przyjaciół ze wschodu i południa.

"Za wolną i bezpieczną Polskę, za pokój na naszym kontynencie i za naszych nowych sojuszników" - wzniósł toast podczas uroczystości premier J. Buzek.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment