Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

31 lipca i 1 sierpnia br. w Warszawie odbyły się uroczystości 55. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji rocznicową mszę w Katedrze Wojska Polskiego odprawił bp polowy gen. Sławoj Leszek Głódź. Po mszy, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, przedstawicieli rządu i władz samorządowych oraz obu izb parlamentu odbyły się centralne uroczystości rocznicowe. "Tu, w Warszawie, toczył się bój nie tylko o stolicę, ale o całą Polskę" - powiedział do zgromadzonych Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawy. - Dla mojego pokolenia powstanie było logiczną kontynuacją woli narodu wyrażonej we wrześniu 1939 roku". Podczas uroczystości hołd oddano także lotnikom alianckim, którzy zginęli w trakcie lotów ze zrzutami dla walczącej Warszawy.

1 sierpnia br., w drugim dniu rocznicowych obchodów, premier Jerzy Buzek złożył wieniec pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

W południe przed przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmian warty i złożono wieńce. Wiązanki kwiatów i znicze złożono także przed pomnikiem "Gloria Victis" na warszawskich Powązkach. Kapelan AK z czasów powstania prałat Wacław Karłowicz odmówił modlitwę. Zgromadzeni wysłuchali też fragmentów audycji powstańczej radiostacji Błyskawica. W uroczystości wzięła udział marszałek Alicja Grześkowiak.

* * *

1 sierpnia br. w płockiej katedrze Najświętszej Marii Panny odbył się ingres nowo mianowanego biskupa tej diecezji Stanisława Wielgusa, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W uroczystościach uczestniczyło około 1,5 tys. wiernych oraz arcybiskupi i biskupi z całego kraju, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak.

* * *

2 sierpnia br., w 55. rocznicę likwidacji przez Niemców cygańskiego obozu rodzinnego w KL Birkenau (Zigeunerlager), obchodzono Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Przed pomnikiem upamiętniającym zagładę 20 tys. Cyganów z całej Europy, ustawionym na terenie byłego Zigeunerlager, kilkuset Romów z Polski i zagranicy uczciło pamięć swych przodków pomordowanych przez hitlerowców. W uroczystościach wzięła udział marszałek Senatu Alicja Grześkowiak.

Przed pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na skrzypcach cygańskie melodie grał Joseph Csocsi, członek Romskiej Orkiestry Symfonicznej z Budapesztu.

Prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce Roman Kwiatkowski zaapelował podczas uroczystości o zachowanie pamięci o ofiarach i przeciwdziałanie przejawom nietolerancji, rasizmu, dyskryminacji i czystek etnicznych, które wobec Romów mają jeszcze miejsce. Przykładem - cygańska Golgota w Kosowie. Prezes Stowarzyszenia Romów podkreślił, że Birkenau jest dla Cyganów symbolem bestialstwa i zbrodni. Zapewnił jednak, że nie wywołuje w tym narodzie nienawiści.

W swoim wystąpieniu podczas uroczystości marszałek A. Grześkowiak powiedziała:

Szanowni Państwo!

Kiedy przychodzi 2 sierpnia, wspominamy ten pamiętny dzień roku 1944. Wspominamy, by świat nie zapomniał o okrutnej prawdzie, by nie zapomniał, że tu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, nazistowscy zbrodniarze z zamiarem całkowitej eksterminacji wymordowali blisko 20 tysięcy Romów z różnych stron Europy.

Wspominamy, bo taka jest nasza powinność wobec tych, którzy odeszli.

Pochylamy głowy na cześć tych, którzy utracili tu swe życie. Naszą obecnością przypominamy, że ta tragedia się wydarzyła i nie może się powtórzyć. Naszą obecnością składamy obietnicę, że dołożymy starań, aby takie poniżanie godności ludzkiej nie miało więcej miejsca.

I choć ogrom krzywd zadanych Romom w tym miejscu przytłacza nas swoim ciężarem, to wiemy, że dążenie do wyniszczenia fizycznego, do zniszczenia kultury romskiej nie powiodło się. Człowiek zwyciężył w tym miejscu podeptania godności ludzkiej. Dziś dajecie też Państwo świadectwo, że Wasza wspólnota przetrwała i ma przed sobą przyszłość.

Niech pamięć o ofierze Romów przyczynia się do poszanowania drugiego człowieka, poszanowania jego osobowości, jego odmienności, poszukiwania i uznania tego, co może być dobre i pozytywne także w kimś, kto wyznaje idee różniące się od naszych.

* * *

W dniach 26 lipca - 8 sierpnia br. w Ciechocinku odbył się IV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Patronat honorowy nad festiwalem objęła marszałek Alicja Grześkowiak. Patronat medialny sprawował Program 2 TVP SA.

Marszałek wzięła udział w koncercie galowym, który odbył się 7 sierpnia br. w Muszli Koncertowej w Ciechocinku. Wzięli w nim udział uczestnicy festiwalu oraz znani artyści estradowi. Przed rozpoczęciem koncertu marszałek A. Grześkowiak powiedziała:

Drodzy, Młodzi Przyjaciele, uczestnicy Festiwalu!

Szanowni Państwo!

Trzeba żebyś żył dla innych, jeżeli chcesz żyć dla siebie", to myśl Seneki. Każdy ma coś do ofiarowania innym i coś do otrzymania od drugiego człowieka. Trzeba tylko to "coś" umieć odnaleźć i mieć odwagę dzielić się z innymi. Wszyscy są bowiem równi godnością, ale różnią się od siebie, jeśli chodzi o talenty i drogę, którą mają przebyć. Waszą zasługą jest trud, który wkładacie w odnajdywanie swoich talentów, którymi Pan Was obdarzył. Wasze pokonywanie samych siebie świadczy o Waszej sile ducha, która nie poddaje się przeciwnościom nawet tym niesionym przez własne ciało. Te zmagania budzą moje szczere uznanie.

Trzeba okazać wielką siłę ducha, aby przekroczyć barierę w umysłach ludzi i pokazać, że tam, gdzie widzą cierpienie i smutek, jest też miejsce na radość, na nadzieję, na miłość. Jestem pewna, że Wy, młodzi, jesteście zdolni do zbudowania cywilizacji opartej na miłości. Niech Wasza, a zarazem Nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

To właśnie, Wy, drogie dzieci, jesteście dla nas nauczycielami pokory, miłości i radości. Nasuwa mi się tu na myśl pewne odwołanie do przyrody, gdzie słońce jest źródłem światła, ciepła, życia. Jednak w nadmiarze oślepia i męczy. Trzeba chmur i deszczu, aby życie nabrało barw tęczy. Tak jest i w naszym życiu, gdzie smutek przeplata się z radością, cierpienie z nadzieją, ciepło i miłość z brakiem zrozumienia. Ale właśnie to wszystko składa się na nasze życie, na nasze dziś i na nasze jutro.

Spotykamy się teraz tu, w Ciechocinku, na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, aby dać sobie nawzajem chwile radości. Aby się wzajemnie obdarować. Obdarować się tym, co w nas najlepsze, wzajemnym zrozumieniem, życzliwością, miłością. Bo to wszystko płynie z Was, z Waszego śpiewu. Bo Wasz śpiew to wspaniały dar. Dar, który rozgrzewa serca i podnosi ducha.

Dziękuję wszystkim, których udziałem jest to wspaniałe dzieło. Dziękuję Fundacji Artystycznej "Naprawdę czeka ktoś", a w szczególności Pani Grażynie Świtale. Dziękuję za pracę, za trud, za serce, za wrażliwość pozwalającą dostrzec piękno tam, gdzie inni widzą jedynie ból i smutek. Dziękuję rodzicom, bo przecież to właśnie Wy pomagacie dzieciom przygotowywać się do realizacji zadań życia codziennego i podejmowania różnych ról społecznych w środowisku, w miarę możliwości samodzielnie, niezależnie, a przede wszystkim godnie.

Jak Wam za to podziękować? Trudno znaleźć właściwe słowa. Dziękuję Wam z całego serca.

A nam wszystkim życzę wspaniałej zabawy oraz niezapomnianych doznań i wzruszeń.

* * *

13 sierpnia br. w Przedborzu koło Łodzi marszałek Alicja Grześkowiak otworzyła VIII Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tegorocznej imprezie udział wzięło ponad 180 osób z 20 krajów. Organizatorem festiwalu było miejscowe Towarzystwo im. M. Konopnickiej i Miejski Dom Kultury.

Podczas uroczystości otwarcia marszałek Senatu powiedziała:

Szanowni Państwo!

Drodzy Uczestnicy Festiwalu!

Mam zaszczyt i przyjemność dokonać uroczystego otwarcia VIII już Światowego Festiwalu Poezji Marii Konopnickiej w Przedborzu i Górach Mokrych, nad którym jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej objęłam patronat.

Dziękuję serdecznie organizatorom: Towarzystwu im. Marii Konopnickiej za pracę, za trud, za serce, które włożyli w przygotowanie tego Festiwalu. Dzięki ich staraniom poezja autorki Roty, wciąż przecież żywa i aktualna, znajduje coraz większe grono miłośników, również poza granicami naszej Ojczyzny. Dziękuję Państwu za to.

Cieszy fakt, a mnie szczególnie - jako Marszałka Senatu RP - opiekuna Polonii, że wśród rozrzuconych po całym świecie Polaków tradycje literackie i dbałość o język przodków są wciąż żywe. Że nowe pokolenia naszych Rodaków ze wszystkich kontynentów wierne są przysiędze Ojców złożonej w Rocie: Nie damy pogrześć mowy! Bo język jest ogniwem, które łączy dawne i obecne pokolenia, stanowi podstawowy element narodowej tożsamości i jest dobrem narodowej kultury. Pamiętajmy, że to właśnie dzięki mowie polskiej - mowie poezji, również tej tworzonej przez Marię Konopnicką, pielęgnowanej w rodzinach, w Kościele udało się naszemu Narodowi przetrwać najtrudniejsze próby. Że przez wiele dziesiątków lat język i kultura pomagały Polakom rozwijać się duchowo, były niejako substytutem niepodległego państwa. To, że Polska przetrwała zawieruchy historii zawdzięczamy również Marii Konopnickiej i jej poezji.

Państwa obecność na tym Festiwalu jest dowodem umiłowania nie tylko twórczości znakomitej poetki, ale przede wszystkim kultury polskiej, jest wypełnieniem przysięgi, że: Bronić będziemy Ducha - Ducha polskości. Jesteście Państwo wierni temu Duchowi, wierni Polsce, wierni korzeniom, z których wyrosła.

Wszystkim uczestnikom Festiwalu składam życzenia wszelkiej pomyślności. Rozwijajcie Państwo swoje talenty aktorskie i wokalne, dbajcie o mowę przodków, cieszcie się poezją Marii Konopnickiej. Niech zwycięży najlepszy.

* * *

W dniach 13-15 sierpnia br. pod patronatem Marszałka Senatu RP w Mrągowie odbył się V Festiwal Kultury Kresowej. Organizatorami festiwalu byli: starosta mrągowski, burmistrz miasta Mrągowa, 2 Program TVP S.A., Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Mrągowie oraz Miejski Ośrodek Kultury.

W festiwalu udział wzięli wykonawcy i zespoły estradowe, malarze, poeci i twórcy rękodzieła artystycznego z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Łotwy, Czech i Polski.

Marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w koncercie galowym festiwalu.

* * *

15 sierpnia br. odbyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, które przypada w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Centralne uroczystości z tej okazji odbyły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, gdzie odbyła się uroczysta zmiana wart, a na płycie Grobu złożono wieńce. Podczas uroczystości oddano 12 salw armatnich. Ceremonię zakończyła musztra paradna Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada jednostek wojskowych. Na końcu przedefilował szwadron kawalerii, gorąco witany przez zgromadzonych warszawiaków.

W uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski, marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, minister obrony narodowej Wojciech Onyszkiewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Janusz Tomaszewski, generalicja, duchowieństwo, kombatanci oraz harcerze

W swoim wystąpieniu prezydent podkreślił, że Polska po raz pierwszy obchodzi wojskowe święto jako członek NATO. Prezydent przypomniał również o udziale polskich żołnierzy w misjach pokojowych w Kosowie, Albanii, Bośni , Syrii i Libanie

Mówiąc o wydarzeniach 1920 roku, A. Kwaśniewski podkreślił, że wtedy armia polska nie zawiodła - odpierając bolszewicki najazd, ocaliła niepodległość, przesądziła o losach demokracji w Europie.

Tego samego dnia rano biskup polowy Sławoj Leszek Głódź odprawił w katedrze wojska polskiego mszę św. w intencji polskiej armii.

W Radzyminie, gdzie 79 lat temu rozegrała się Bitwa Warszawska, odbyły się uroczystości upamiętniające "Cud nad Wisłą". Po mszy św. odbył się tam apel poległych, złożono wieńce od parlamentarzystów, rządu, władz województwa mazowieckiego, lokalnego samorządu i kombatantów. W przesłanym do uczestników obchodów liście premier Jerzy Buzek podkreślił, że zwycięstwo na radzymińskich polach to również moralne zwycięstwo narodu polskiego, który z największym poświęceniem i oddaniem obronił kruchą jeszcze wtedy niepodległość ojczyzny.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment