Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 25-30 sierpnia br., na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak, z oficjalną wizytą w Polsce przebywała delegacja Izby Radców Parlamentu Japonii (odpowiednika polskiego Senatu). W skład delegacji wchodzili przewodniczący Izby Juro Saito oraz senatorowie: Masatoshi Abe, Azuma Koshiishi i Haruko Yoshikawa.

28 sierpnia japońską delegację przyjęła marszałek A. Grześkowiak.

W czasie spotkania podkreślono znaczenie współpracy parlamentarnej w stosunkach międzynarodowych.

Delegacja japońska wysoko oceniła dokonania Polski po roku 1989. Juro Saito wyraził przekonanie, że starania Polski o integrację ze strukturami europejskimi zakończą się przyjęciem naszego kraju do Unii Europejskiej u progu XXI wieku. Zdaniem Juro Saito, Polska jest i będzie ważnym państwem w naszej części Europy.

Wizyta delegacji Izby Radców w Polsce jest kontynuacją współpracy między drugą izbą japońskiego parlamentu i polskim Senatem. W parlamentach obu państw aktywnie działają grupy parlamentarne inspirujące współpracę polsko-japońską. Zdaniem marszałek A. Grześkowiak wymiana doświadczeń, konsultacje na temat kompetencji drugich izb parlamentu pomagają w ustanawianiu prawa.

Juro Saito stwierdził, iż wizyta delegacji Izby Radców w Polsce ułatwia japońskim parlamentarzystom poznanie polskiej kultury, ocenę sytuacji w Polsce i stwarza dobry klimat dla rozwoju stosunków gospodarczych między obydwoma krajami. Przewodniczący Izby Radców zapewnił, że po tej wizycie japońscy senatorowie będą ambasadorami Polski w środowiskach gospodarczych Japonii. Zdaniem J. Saito, japońscy przedsiębiorcy zainteresowani są inwestowaniem w Polsce, a efektów tego zainteresowania możemy oczekiwać w najbliższych latach.

Przed wizytą w Senacie delegacja japońskich parlamentarzystów przebywała w Krakowie, gdzie m.in. zwiedziła Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha", Zamek Królewski i Katedrę Wawelską oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Złożyła także hołd pomordowanym w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu-Brzezince.

28 sierpnia delegacja Izby Radców Parlamentu Japonii spotkała się z marszałkiem Sejmu Maciejem Płażyńskim.

29 sierpnia delegacja japońskich parlamentarzystów spotkała się z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim, sekretarzem stanu - pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych Joanną Staręgą-Piasek, a także z przedstawicielami Senackiej Polsko-Japońskiej Grupy Parlamentarnej. Członkowie delegacji złożyli też wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W ostatnim dniu pobytu, 30 sierpnia, goście zwiedzili muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

* * *

28 sierpnia br. wizytę w Senacie RP złożył premier Hiszpanii Jose Maria Aznar. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Marszałek wyraziła uznanie dla przeprowadzonych w Hiszpanii przemian gospodarczych. Polska - stwierdziła marszałek - chętnie skorzysta z hiszpańskich doświadczeń, zwłaszcza w takich dziedzinach jak reforma rolnictwa.

Marszałek poinformowała premiera o współpracy senatów polskiego i hiszpańskiego.

Premier J.M. Aznar stwierdził, że droga Polski do Unii Europejskiej nie będzie łatwa. Nieodzowne zmiany, które musimy przeprowadzić w naszej gospodarce, będą kosztowne. Ale Polska, zdaniem premiera Hiszpanii, podoła temu wyzwaniu i w przyszłości stanie się ważnym krajem w Unii Europejskiej.

* * *

28 sierpnia br. wizytę w Senacie RP złożyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Nicole Fontaine. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. Marszałek podkreśliła, że dla Polski, która stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej, jest to bardzo ważna wizyta. Polska liczy na wsparcie Parlamentu Europejskiego w swych staraniach i pomoc w rozwiewaniu wątpliwości u tych, którzy nie są przekonani do szybkiego poszerzenia Unii Europejskiej.

Marszałek A. Grześkowiak wyraziła także przekonanie, iż budowa "nowej Europy" nie powinna się sprowadzać tylko do rozszerzania sojuszy wojskowych i gospodarczych, ale również do respektowania wspólnych wartości, takich jak tradycyjny model rodziny, ochrona życia, prawo rodziców do edukacji dzieci według własnych zasad.

N. Fontaine zapewniła, że stanowisko Parlamentu Europejskiego w kwestii wejścia do struktur europejskich państw wyzwolonych spod jarzma komunizmu jest jednoznaczne. Jej zdaniem, perspektywy poszerzenia Unii rysują się optymistycznie.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zgodziła się również, że Unia Europejska nie może się ograniczać wyłącznie do współpracy w dziedzinie gospodarczej. Konieczność reformy struktur unijnych wynika także z tego, że Europę powinny cementować nie tylko sprawy gospodarcze.

Wiele uwagi podczas rozmowy poświęcono prawom człowieka i potrzebie ich zapisania w postaci Karty Praw Obywatela, która stanowić będzie część traktatu.

Przewodnicząca N. Fontaine zapewniła, że Parlament Europejski będzie stał na straży poszanowania praw indywidualnych i zbiorowych, poszanowania tożsamości narodowej i specyfiki prawa państw członkowskich.

Marszałek A. Grześkowiak zwróciła uwagę, że społeczność międzynarodowa przemilczała wiele zamachów na prawa człowieka; jako przykład podała Czeczenię. Marszałek poinformowała przewodniczącą o uchwale Senatu RP w tej sprawie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment