Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

20 sierpnia br. na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia "Solidarności", zorganizowany pod patronatem marszałek Alicji Grześkowiak. Na koncert przybyli licznie posłowie, senatorowie, przedstawiciele rządu, członkowie związku z jego przewodniczącym Marianem Krzaklewskim.

Wystąpiła orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. Goście mogli wysłuchać m.in. utworów Ludwika van Beethovena oraz Antoniego Dworzaka.

* * *

W dniach 29-31 sierpnia br. odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy Sierpnia i powstania NSZZ "Solidarność".

29 sierpnia br. w Stoczni Gdańskiej były prezydent Lech Wałęsa otworzył wystawę "Drogi do wolności". Podczas uroczystości L. Wałęsa podkreślił, że nikt nie ma wyłączności na prawa autorskie do wydarzeń sprzed dwudziestu lat. Jak powiedział, było to dzieło wielu ludzi, wspólna sprawa jak Pospolita Rzecz. "Nie zdążyliśmy oddać sprawiedliwości tym, którzy na to zasługują. Nie powiedzieliśmy magicznego słowa <<dziękuję>> w sposób przekonujący i satysfakcjonujący - powiedział L. Wałęsa, dziękując wszystkim, którzy współtworzyli sukces Sierpnia. W uroczystościach uczestniczyli premier Jerzy Buzek, marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak, kilkunastu premierów i liderów partii prawicowych z Europy, działacze NSZZ "Solidarność" z przewodniczącym Marianem Krzaklewskim, a także lider UW Leszek Balcerowicz. Do Stoczni Gdańskiej przybyło 12 członków 19-osobowego prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Wśród historycznych liderów "Solidarności obecni byli Bogdan Borusewicz i Zbigniew Bujak. Spośród doradców MKS przybyli m.in. Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wielowieyski.

Marszałek Senatu wzięła także udział w konferencji "Idea solidarności jako czynnik kształtujący politykę w XXI wieku", która odbyła się w gdańskim Dworze Artusa. W przyjętym specjalnym posłaniu politycy i intelektualiści uczestniczący w konferencji stwierdzili, że idea solidarności powinna kształtować politykę XXI wieku. Uznali, że polski przykład obudził europejską Jesień Ludów ´89 i wskazał drogę do wolności państwom i narodom Europy Wschodniej i Środkowej. Postanowili wystąpić do ONZ, by 31 sierpnia stał się Dniem Międzynarodowej Solidarności. Zgodnie z propozycją premiera J. Buzka, specjalny komitet na corocznych spotkaniach wskazywałby kraj lub region będący adresatem szczególnej międzynarodowej solidarności.

30 sierpnia br. marszałek A. Grześkowiak wzięła udział w nadzwyczajnym XII Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność".


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment