Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jana Chojnowskiego, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54):

Warszawa, 2000-02-18

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jana Chojnowskiego podczas 49. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 stycznia 2000 roku w sprawie finansowania w roku 2000 Przyszpitalnej Szkoły Podstawowej Nr 39 przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku uprzejmie Panią Marszałek informuję.

W ustawie budżetowej na rok 2000 kwota części oświatowej subwencji ogólnej określona jest w wysokości 19.277.285 tys. zł. Z podziału ogólnej kwoty pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego wyłączona została 1% rezerwa. Pozostała kwota podzielona została zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 grudnia 1999 r. w sprawie zasad podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 111, poz. 1284 i z 2000 r. Nr 6, poz. 74).

Rozporządzenie to wprowadza istotne zmiany w zakresie naliczenia na rok 2000 części oświatowej subwencji ogólnej, i tak:

- część szkolna subwencji oświatowej została naliczona wyłącznie na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkół prowadzonych bądź dotowanych przez daną jednostkę samorządu terytorialnego, zgodnie z zasadą "pieniądz idzie za uczniem":

- przyjęty system wag zrównuje - z punktu widzenia naliczonej subwencji - uczniów w miejskich szkołach podstawowych i uczniów liceów ogólnokształcących;

- odchodzi się do stosowania dolnych i górnych ograniczeń dla poziomu całej subwencji oświatowej (nie gwarancji stałej realnej wartości subwencji niezależnie od malejącej skali zadań oświatowych);

- przyjmuje zasadę utrzymania 100% nominalnej wartości subwencji na ucznia w stosunku do bazowych kwot roku 1999 (mechanizm ten jest kompensowany ograniczeniem nominalnego wzrostu kwoty subwencji na ucznia 120% kwoty roku 1999);

- wprowadzenie zasady jednej wagi dla niemal wszystkich szkół zawodowych;

- uwzględniono oddzielną wagę na racjonalizację sieci szkolnej;

- po raz pierwszy wprowadzono naliczanie części oświatowej na zadania pozaszkolne, proporcjonalnie do skali pozaszkolnych zadań oświatowych, mierzonych liczbą biorących udział w działalności placówki.

Użyte w algorytmie pojęcie ucznia przeliczeniowego oraz wartości wag odpowiadają średnim statystycznym, podczas gdy rzeczywiste zróżnicowanie jednostkowych kosztów między szkołami, nawet pomiędzy szkołami tego samego typu w tej samej jednostce samorządu terytorialnego jest ogromne i wynika z bardzo wielu szczegółowych przyczyn.

Kwota subwencji na ucznia przeliczeniowego stanowi standard A podziału subwencji i jest swoistym, kalkulacyjnym bonem oświatowym na ucznia dla jednostki samorządu terytorialnego.

Zasady podziału części oświatowej subwencji ogólnej, określone we wspomnianym wyżej rozporządzeniu, są metodą statystyczną, nad którą wciąż trwają prace zmierzające do jej optymalizacji. W tej sytuacji brudno jest podzielić stanowisko Pana Senatora Jana Chojnowskiego, że jest to "błędna" metoda naliczania subwencji oświatowej i należy od niej odstąpić.

Jednocześnie informuję Panią Marszałek, że poruszona przez Pana Senatora Jana Chojnowskiego sprawa finansowania działalności szkół przyszpitalnych została głęboko przeanalizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uwzględniając specyfikę szkół przyszpitalnych oraz brak możliwości przekazywania środków finansowych "za uczniem" - pacjentem przez macierzystą jednostkę samorządu terytorialnego (jednostkowe zmniejszenie liczby uczniów nie wpływa na zmniejszenie kosztów prowadzonych przez samorząd szkół) Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o sfinansowaniu działalności szkół przyszpitalnych z ustawowej 1% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej. Zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi szkół przyszpitalnych nastąpi po zbilansowaniu potrzeb w tym zakresie w skali całego kraju.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraża głęboką nadzieję, że Samorząd terytorialny będący organem prowadzącym dla Przyszpitalnej Szkoły Podstawowej Nr 39 przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku po otrzymaniu środków na utrzymanie działalności tej szkoły odstąpi od zamiaru jej likwidacji.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie przepraszam Panią Marszałek za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi na oświadczenie pana Senatora Jana Chojnowskiego.

Z wyrazami szacunku

wz MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Andrzej Karwacki


Spis oświadczeń, oświadczenie