Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Środowiska przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jana Chojnowskiego, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):

Warszawa, dnia 2000-09-1

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem Pani Marszałek z dnia 4 lipca 2000 r. w sprawie udzielenia odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jana Chojnowskiego na 61. posiedzeniu Senatu w dniu 29 czerwca 2000 r., dotyczącego nowelizacji rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych (Dz.U. Nr 45, poz. 942) oraz po otrzymaniu stanowiska Ministra Gospodarki zawartego w piśmie z dnia 8 sierpnia 2000 r. (PP-12/46/460/17/2340W/00), pragnę przedstawić poniżej następujące stanowisko.

Zdaniem Ministerstwa Gospodarki sprawa sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych nie może być uregulowana w drodze nowelizacji istniejącego rozporządzenia Ministra Gospodarki, lecz powinna być uwzględniona w akcie wykonawczym do nowej ustawy o odpadach.

Ustosunkowując się do propozycji wydawania ocen techniczno-ekologicznych pod rygorem odpowiedzialności finansowej, pragnę zwrócić uwagę, iż stanowiłoby to nowość w polskim systemie prawnym. Istnieje obawa, że status majątkowy wykonawcy takiej opinii musiałby być odpowiednio wysoki, co stwarzałoby pewne ograniczenia lub wręcz uniemożliwiałoby znalezienie takiego wykonawcy. Dochodzenie ewentualnych roszczeń finansowych wymagałoby udowodnienia "błędu w sztuce".

Budzi wątpliwości jakimi kryteriami miałby kierować się wykonawca oceny przy określaniu przydatności eksploatacyjnej urządzenia lub instalacji w warunkach polskich.

Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że podstawowym zagadnieniem, które należy rozpatrywać przy unieszkodliwianiu odpadów medycznych, jest konieczność pozbawienia ich właściwości zakaźnych, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi. Kwestia zagrożeń dla środowiska zajmuje w tym przypadku drugie miejsce. W związku z tym w art. 58 ust. 2 projektu ustawy o odpadach upoważniono minister właściwego do spraw zdrowia - jako najbardziej kompetentnego - do określenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, dopuszczalnych sposobów i warunków unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych, kierując się zagrożeniami stwarzanymi przez odpady powstające w placówkach opieki zdrowotnej lub weterynaryjnej. Udział obu ministrów w przygotowywaniu stosownego rozporządzenia zagwarantuje, że zagadnienia ochrony zdrowia i życia, jak i ochrony środowiska będą odpowiednio uwzględnione. W związku z powyższym uważam, że wydanie aktów wykonawczych do projektowanej ustawy o odpadach, która ma obowiązywać od 2001., pozwoli na rozwiązanie problematyki związanej z unieszkodliwianiem odpadów medycznych.

Z poważaniem

Antoni Tokarczuk


Spis oświadczeń, oświadczenie