Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jana Chojnowskiego, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):

Warszawa, dnia 12 lipca 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani,

Odpowiadając na pismo z dn. 4 lipca 2000 r. Nr AG/043/213/2000/IV wraz z załączonym oświadczeniem złożonym przez Pana Senatora Jana Chojnowskiego w sprawie uroczystości grunwaldzkich uprzejmie informuję, że w pełni podzielam pogląd wyrażony w oświadczeniu co do istotności rocznicy grunwaldzkiej zwłaszcza w okresie zagrożenia państwa i niepodległości. Obecnie Polska znajduje się w pomyślnej sytuacji pełnej suwerenności i stabilnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i obchody te zmieniają swój charakter stając się w większym zakresie świętem masowym z elementami ludycznymi takimi jak pokazy walk rycerskich, koncerty, spartakiada, występny zespołów ludowych i zabawy. Program Dni Grunwaldu od 14 do 16 lipca jest w tym roku bogaty i zróżnicowany, zawiera przy tym niezbędne elementy rocznicowe jak Msza Polowa i Apel Grunwaldzki. Podzielam opinię Pana Senatora co do istotności udziału w uroczystościach wysokiej rangi przedstawicieli parlamentu i rządu.

Odnośnie wsparcia organizacyjnego i finansowego obchodów deklaruję wnikliwe rozpatrzenie wszelkich inicjatyw w tym zakresie, gdyż tylko w ten sposób mogę współtworzyć imprezy rocznicowe; minister kultury i dziedzictwa narodowego nie jest bowiem z zasady organizatorem takich uroczystości. Również odnośnie włączenia się do obchodów środowisk kombatanckich i mediów mogę jedynie apelować do nich o właściwe rozumienie społecznych oczekiwań, gdyż ocena doniosłości rocznicy grunwaldzkiej w społeczeństwie polskim wydaje się całkowita.

Z poważaniem

Kazimierz M. Ujazdowski


Spis oświadczeń, oświadczenie