Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Sprawiedliwości przekazał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senator Krystyny Czuby, złożonym na 33. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 35):

Warszawa, dnia 24 kwietnia 1999 r.

Pani
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek z dnia 7 kwietnia 1999 r. nr AG/043/146/99/IV, uprzejmie informuję, iż poruszoną w oświadczeniu Pani senator Krystyny Czuby problematyką praktyk satanistycznych zainteresowana została Prokuratura Krajowa w aspekcie działań karnoprawnych dotyczących czynów wyczerpujących znamiona konkretnych przestępstw.

Pragnę nadmienić, że przeciwdziałanie praktykom satanistycznym - o ile wyczerpują one znamiona czynów zabronionych przez ustawę karną - nie wymaga obecnie dalszych regulacji ustawowych, gdyż sprawcy tego rodzaju praktyk, to jest czynów stanowiących różne formy popełnienia przestępstw, ścigani są na podstawie już obowiązujących przepisów karnych.

Konstatacja powyższa odnosi się również do odpowiedzialności karnej w przypadku popełnienia przestępstwa przez opublikowanie materiału prasowego, czy emisję programu telewizyjnego.

W myśl art. 22 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5, poz. 24) organ rejestrujący (jest nim sąd okręgowy właściwy miejscowo dla siedziby wydawcy) może zawiesić wydawanie czasopisma, jeżeli w ciągu roku co najmniej trzykrotnie w czasopiśmie tym popełnione zostało przestępstwo. Również odpowiedzialność karną za rozpowszechnianie programów w niekoncesjonowanej telewizji przewiduje ustawa o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U. z 1993 r. Nr 7, poz. 34).

Pragnę zapewnić, że Minister Sprawiedliwości jako Prokurator Generalny, będzie czuwał nad tym, aby wszelkie wpływające do organów ścigania zawiadomienia o tego rodzaju działaniach grup satanistycznych, były traktowane z należytą sumiennością, adekwatną do wagi problemu.

Z poważaniem
Hanna Sucho
cka


Spis oświadczeń, oświadczenie